W dniu 22 marca 2023 r. odbyła się organizowana przez Katedrę Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu konferencja metodyczna „Wyzwania współczesnej edukacji”.
Zgromadzonych w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy gości przywitała Kierownik Katedry Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej dr Agata Kalinowska. Dziekan Wydziału, dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS, we wprowadzeniu w tematykę konferencji podkreśliła znaczenie i aktualność omawianej problematyki. Odniosła się też do konieczności systematycznego doskonalenia warsztatu pracy nauczyciela, w którym krytyczna refleksja jest podstawą wyjaśnienia procesów edukacyjnych.
Konferencję swoją obecnością zaszczycili dr Halina Potok, Prorektor ds. studenckich i kształcenia oraz dr Marek Reichel, Prorektor ds. nauki i rozwoju Akademii Nauk Stosowanych.
Konferencja stała się doskonałą okazją do zaprezentowania ważnych z punktu widzenia praktyki pedagogicznej zagadnień, z którymi prelegenci stykają się na co dzień w swojej pracy zawodowej. Była także inspiracją do ożywionych dyskusji nad współczesnymi wyzwaniami, dotyczą każdego pedagoga.
W pierwszej części obrad swoje referaty, w których teoria naukowa poparta była praktycznymi rozwiązaniami wygłosili:
- dr Agnieszka Bukowy „Elementy ortotropii w terapii pedagogicznej”,
- dr Magdalena Peterek „Stymulacja rozwoju funkcji językowych u małego dziecka za pomocą frazy melodycznej”,
- mgr Krystyna Litwora „Szanse ucznia słabowidzącego na optymalny rozwój wiedzy i umiejętności szkolnych na pierwszym etapie edukacji”,
- mgr Justyna Małek „Wsparcie psychologiczne rodziców dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju”,
- mgr Marzena Kunicka „Wspieranie dzieci z trudnościami w zakresie integracji sensorycznej”,
- mgr Anna Szewczyk „Debata Oksfordzka jako innowacja w szkole podstawowej”.
Drugą część konferencji rozpoczął występ taneczny studentów Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej przygotowany przez mgr Andrzeja Józefowskiego.
W dalszej części wystąpili następujący prelegenci:
- mgr Paulina Bomba i mgr Ilona Wąsowicz „Wzbudzanie zainteresowania i motywacji do nauki języka angielskiego w edukacji elementarnej”,
- mgr Małgorzata Banach „Przedszkola i żłobki na miarę XXI w. – o źródłach pozyskiwania funduszy na edukację dzieci”,
- mgr Karolina Molanda „Innowacyjne metody nauczania w klasach 1-3”,
- mgr Agnieszka Rutkowska „Znaczenie muzyki w edukacji elementarnej”.
Konferencję zakończył pokaz animacji zabaw dziecięcych w wykonaniu lic. Emilii Grzyb, w którym wzięli udział zgromadzeni na sali studenci Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej ANS.
https://ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci/5257-konferencja-metodyczna-wyzwania-wspolczesnej-edukacji-relacja#sigProId58182f44d8