Charakterystyka
Dlaczego warto studiować Filologię niemiecką?
- Znajomość języka niemieckiego to silny atut na rynku pracy
- Języka niemieckiego uczysz się od podstaw
- Dodatkowo będziesz uczył się drugiego języka obcego (języka angielskiego lub rosyjskiego)
- Program studiów zawiera szeroką podbudowę w postaci takich przedmiotów jak: informatyka, komunikacja interkulturowa i interpersonalna, teoria przekładu, podstawy przedsiębiorczości, kultura, literatura, historia, językoznawstwo
- Studia zapewnią nie tylko swobodne poruszanie się w krajach języków docelowych, ale i nabycie profesjonalnych praktycznych umiejętności
- Do wyboru są trzy specjalizacje: specjalista językowy ds. wsparcia biznesu, asystent językowo-biurowy oraz tłumaczenia
- Biegła znajomość języka obcego stanowi o silnej przewadze konkurencyjnej na rynku pracy.
- U nas możesz doskonalić język obcy i poznawać inne kultury również poprzez wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus+.
- Możesz wybrać studia stacjonarne lub niestacjonarne.
- Oferujemy możliwość studiowania nieodpłatnie w systemie popołudniowym (atrakcyjna oferta dla osób pracujących).*
- Kierunki filologiczne można studiować niezależnie od wieku, czy też już ukończonych studiów
- Istnieje możliwość studiowania wg indywidualnej organizacji studiów (np. gdy z ważnych powodów nie możesz uczęszczać na wszystkie zajęcia).
- Nasz wydział zaprasza także osoby niepełnosprawne (mamy przystosowaną infrastrukturę, oferujemy wsparcie finansowe oraz dodatkowe zajęcia indywidualne).
*Warunkiem uruchomienia grupy popołudniowej jest zgłoszenie się odpowiedniej liczby kandydatów.
Obejrzyj, posłuchaj i przekonaj się, że warto studiować Filologię niemiecką (1)
Obejrzyj, posłuchaj i przekonaj się, że warto studiować Filologię niemiecką (2)
W Wydziale nauk Humanistycznych działa Studenckie Koło Naukowe „Lingwista”, które pozwala zainteresowanym studentom pogłębiać znajomość języków obcych, poznawać inne narodowości i kultury poprzez kontakty z obcokrajowcami przebywającymi w Polsce oraz wyjazdy zagraniczne, a także udział w warsztatach, konferencjach i badaniach naukowych.
Moduły specjalizacyjne
Moduły specjalizacyjne
- Specjalista językowy ds. wsparcia biznesu
Specjalizacja specjalista językowy ds. wsparcia biznesu obejmuje zagadnienia z zarządzania, marketingu, podstaw statystyki opisowej oraz logistyki i transportu, czy też umiejętność zaawansowanej obsługi arkuszy kalkulacyjnych. W ramach modułu zajęcia językowe to konwersacje biznesowe z elementami negocjacji, projektowanie i korekta prezentacji biznesowych, słownictwo fachowe, tłumaczenia ustne praktyczne, tłumaczenie tekstów branżowych, obsługa klienta niemieckojęzycznego oraz tłumaczenia ekonomiczne i korespondencja w pracy firm. Nowa specjalizacja została opracowana we współpracy z biznesem i jest dostosowana do przewidywanego zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów językowych znających język niemiecki i realia prowadzenia biznesu.
- Asystent językowo-biurowy
Specjalizacja asystent językowo-biurowy umożliwi pozyskanie wiedzy w zakresie języka specjalistycznego w pracy biurowej, podstaw przedsiębiorczości, komunikacji interkulturowej, podstaw negocjacji i komunikacji, administracji biurowej, redakcji i kompozycji tekstów użytkowych. Absolwent będzie potrafił negocjować i mediować w językach obcych, tłumaczyć teksty użytkowe, urzędowe, funkcjonalne, branżowe, prowadzić i sporządzać dokumentację biurową, biznesową, urzędową oraz tłumaczyć bilateralnie ustnie i pisemnie w dwóch językach obcych. Należy podkreślić, że wielojęzyczni specjaliści językowi cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców. Nieustający napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski wymaga od pracowników odpowiednich umiejętności językowych. Na liście życzeń wielu przedsiębiorstw znajdują się pracownicy posługujący się językiem niemieckim. Nowoczesna i innowacyjna specjalizacja jest także odpowiedzią na palącą potrzebę przygotowania administracji publicznej do obsługi cudzoziemców.
Specjalizacja tłumaczeniowa języka niemieckiego lub rosyjskiego z ukraińskim obejmuje przygotowanie z zakresu warsztatu pracy tłumacza, pozyskiwania informacji (research internetowy), instrumentarium i metod pracy związanych z różniącymi się rodzajami tłumaczeń, etyki zawodowej i realiów pracy tłumacza. Absolwent tej specjalizacji będzie potrafił tłumaczyć pisemnie teksty specjalistyczne, branżowe, urzędowe, literackie, ekonomiczne, obsługiwać oprogramowanie wspierające pracę tłumacza oraz wykorzystywać techniki tłumaczenia ustnego.
Opłaty
Wysokość opłaty semestralnej za świadczone usługi edukacyjne związane z kształceniem studentów, w tym cudzoziemców, na studiach niestacjonarnych: 3.400 zł.
Koła naukowe
Koło Naukowe „Lingwista” powstało w listopadzie 2012 roku i działa na Wydziale Nauk Humanistycznych. Obecnie zrzesza około 25 członków, którzy aktywnie uczestniczą w jego życiu, poszerzając wiedzę oraz rozwijając swoje umiejętności.
Koło ma na celu rozpowszechnianie znajomości języków obcych, wzmacniania własnej świadomości językowej, propagowanie postaw zrozumienia i szacunku wobec innych narodowości i kultur oraz realizację zainteresowań naukowo- badawczych studentów. Założenia te Koło realizuje poprzez udział w dyskusjach, warsztatach językowych i badaniach naukowych, współpracę z innymi kołami, organizację imprez promujących znajomość języków oraz udział w inicjatywach lokalnych o podobnym charakterze.
Koło składa się z zespołów, a każdy zespół ma do spełnienia określone zadania. Opiekunem Koła Naukowego „Lingwista” jest dr Anna Biedrzyńska.
Zewnętrzna strona internetowa Koła
Adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.