Program Erasmus+
Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane będą również inicjatywy związane ze sportem. Realizacja programu na lata 2014-2020 została zakończona. Obecnie rozpoczęła się kolejna edycja programu na lata 2021-2027.
Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Odpowiadając na wyzwania nakreślone przez dokumenty strategiczne europejskiej polityki (przede wszystkim strategię Europa 2020), program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.
W swoich założeniach Program Erasmus+ nie różni się zasadniczo od zakończonego właśnie programu „Uczenie się przez całe życie”.
Największy nacisk w nowym programie został położony na edukację formalną i pozaformalną służącą rozwijaniu umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy.
W praktyce program Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów lub pracy, odbycia szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.
W Programie Erasmus+ mogą uczestniczyć następujące państwa:
- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej,
- Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej.
W ramach programu Erasmus+ studenci mogą się ubiegać o wyjazdy na studia do uczelni zagranicznej, z którą ANS współpracuje w ramach zawartej umowy bilateralnej.
Łączny czas pobytu na stypendium (zarówno na studiach, jak i na praktyce) w ramach programu Erasmus+ wynosi maksymalnie 12 miesięcy (w trakcie studiów I stopnia) lub 24 miesiące (w przypadku studentów jednolitych studiów magisterskich). Jest to tzw. „kapitał mobilności”, do którego wlicza się udział w programie Erasmus+, LLP Erasmus oraz Erasmus Mundus.
Minimalny czas pobytu na studiach za granicą wynosi 3 miesiące, tj. 90 dni. Studentom jednolitych studiów magisterskich lub równoważnych (np. kierunków lekarskich) przysługuje możliwość skorzystania z wyjazdów, których łączny czas trwania wynosi do 24 miesięcy. Do całkowitej liczby miesięcy są jednak wliczane – w ramach każdego poziomu studiów – wcześniejsze wyjazdy z programu Erasmus („Uczenie się przez całe życie”).
Więcej szczegółów na temat zasad uczestnictwa w programie można znaleźć w przewodniku po programie Erasmus+ oraz na stronie http://erasmusplus.org.pl/
Zasady finansowania
Zasady finansowania i stawki wsparcia indywidualnego na wyjazdy studentów ANS na studia za granicą w ramach Programu Erasmus+
Zasady finansowania oraz stawki wsparcia indywidualnego (dofinansowania) dla studentów ANS oparte są o wytyczne określone przez Komisję Europejską w „Przewodniku po programie Erasmus+”. Fundusze otrzymane z Narodowej Agencji Programu (zwanej dalej NA) są przydzielane na wypłatę wsparcia indywidualnego (dofinansowania) dla wyjeżdżających studentów na podstawie umowy pomiędzy studentem ANS a Prorektorem ds. nauki, rozwoju i współpracy.
Wysokość przydzielonej kwoty wsparcia indywidualnego (dofinansowania) uzależniona jest od: ustalonej stawki miesięcznej wsparcia indywidualnego (wg. tabel podanych przez NA), kraju gdzie student odbywa studia oraz długości okresu odbywanych studiów w uczelni zagranicznej.
Studenci wyjeżdżający na studia, którzy z racji trudnej sytuacji materialnej posiadają prawo do otrzymywania stypendium socjalnego w ANS oraz studenci niepełnosprawni, oprócz stypendium ERASMUS są uprawnieni także do otrzymania zwiększonego dofinansowania 250 Euro na każdy miesiąc zaakceptowanego przez Uczelnię pobytu za granicą. Podstawą do przyznania tego dodatku jest decyzja o przyznaniu stypendium socjalnego wydana przez Uczelnianą Komisję Stypendialną, którą weryfikuje się w bazie danych Działu Spraw Studenckich i Kształcenia, alb orzeczenie o niepełnosprawności.
Istnieje także możliwość wyjazdów na studia w ramach programu Erasmus+ z „dofinansowaniem zerowym”.
Dofinansowanie jest wypłacane w kilku ratach, ale jego zasadnicza część wypłacona jest przed wyjazdem studenta za granicę. Zazwyczaj są to dwie raty. W wyjątkowych przypadkach rat może być trzy lub więcej, np. gdy jest konieczność wcześniejszego zapłacenia zaliczki/depozytu na zakwaterowanie studenta, gdy brak jest środków finansowych na rachunku Projektu Erasmus+ lub w przypadku siły wyższej.
Przy rozliczaniu ostatecznej kwoty wsparcia indywidualnego (dofinansowania) za podstawę przyjmuje się rzeczywisty okresu pobytu studenta za granicą w celu odbywania studiów potwierdzony przez uczelnię przyjmującą oraz długość okresu tego pobytu. Okres ten powinien być potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem z datami dziennymi pobytu wydanym przez uczelnię przyjmującą. Długość pobytu określana będzie z dokładnością do jednego dnia według zasad obowiązujących dla Programu Erasmus+, gdzie:
- 1 miesiąc = 30 dni kalendarzowych,
- 1 dzień = 1/30 miesięcznej stawki wsparcia indywidualnego (dofinansowania).
Koszty przelewów bankowych wypłacanego wsparcia indywidualnego (dofinansowania) pokrywa Uczelnia. Koszty ewentualnych zwrotów dofinansowania na konto Uczelni pokrywa student-uczestnik Programu Erasmus+.
Stawki stypendium dla studentów
Jeśli z uzasadnionych powodów, tj. siły wyższej mobilność nie odbyła się, została przerwana bądź odwołana, a poniesiono już koszty tego wyjazdu (np. kupiono bilety lotnicze, zarezerwowano noclegi itp.), wówczas istnieje możliwość zawnioskowania o refundację kosztów poniesionych przez studenta.
Green Travel
Uczestnik mobilności – student ANS – wyjeżdżający w ramach umowy finansowej KA131-2021/23, może wnioskować o przyznanie zwiększonej stawki ryczałtowej na koszty podróży ekologicznej (green travel), jeżeli:– wyjeżdża na odległość w przedziale 100-3999 km, obliczonej na podstawie kalkulatora odległości: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/pl/node/2626
– odbywa większą część podróży (co najmniej 51% w dwie strony) ekologicznymi/niskoemisyjnymi/zrównoważonymi środkami transportu
Uznawanymi w programie Erasmus+ ekologicznymi środkami komunikacji są: autobus, pociąg, rower, carpooling – wspólna podróż osób na tej samej trasie, w tym samym celu, samochodem jednego ze współpasażerów (więcej informacji o systemie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Carpooling).
Podróż: samolotem, statkiem (łodzią, promem), samochodem (jednoosobowo), motocyklem nie jest ekologiczną podróżą.
Green travel nie jest opcją przyznawaną uczestnikowi automatycznie.
Student wnioskuje do instytucji wysyłającej o przyznanie kwoty/zwiększonej stawki z tytułu green travel:
-przed mobilnością, deklarując opcję realizacji podróży na zasadzie green travel,
– po zrealizowaniu mobilności, na etapie rozliczenia – dostarczając Oświadczenie Green Travel wraz z dokumentami potwierdzającymi, że większa część podróży w dwie strony odbyła się ww. ekologicznymi środkami transportu.
Erasmus Charter for Higher Education 2021-2027
Więcej informacji: http://erasmusplus.org.pl