Harmonogram prac Komisji Rekrutacyjnej

- Odsłony: 19
Prof. dr hab. Arkadiusz Rojczyk odebrał akt nadania tytułu profesora

Z dumą informujemy, że 20 maja 2025 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prof. dr hab. Arkadiusz Rojczyk odebrał akt nadania tytułu profesora.
Uroczystość odbyła się w wyjątkowej oprawie i stanowiła uhonorowanie dorobku naukowego i dydaktycznego Pana Profesora.
Serdecznie gratulujemy!
- Odsłony: 106
Dr Jarosław Giza na międzynarodowej konferencji naukowej "Metamorphoses of Time"

Pod koniec maja dr Jarosław Giza wziął udział w międzynarodowej konferencji naukowej Metamorphoses of Time, która odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Anglistyki i Amerykanistyki, przy współpracy z International Society for the Study of Time (ISST) oraz Polskim Towarzystwem Studiów nad Romantyzmem Europejskim. Konferencja zgromadziła badaczy z różnych krajów i dziedzin, tworząc interdyscyplinarne forum wymiany myśli oraz refleksji na temat pojęcia czasu. Tematem przewodnim była wieloaspektowa natura czasu, analizowana zarówno w kontekście filozoficznym, literaturoznawczym, kulturowym, jak i naukowym. Uczestnicy badali różnorodne sposoby rozumienia, przedstawiania i doświadczania czasu — w literaturze, sztuce, historii, fizyce oraz w codziennym życiu człowieka.
Dr Jarosław Giza zaprezentował referat pt. The Concept of Time and Metamorphosis in Selected Metallica’s Lyrics. W swojej prezentacji ukazał, w jaki sposób zespół Metallica przedstawia złożoność ludzkiego doświadczenia oraz emocjonalny ciężar związany z upływem czasu. Teksty zespołu poruszają fundamentalne kwestie przemiany — zarówno w kontekście osobistego rozwoju, jak i zewnętrznych zmian zachodzących w świecie. Metallica w mistrzowski sposób oddaje emocje związane z czasem, począwszy od uczucia utraty, przez refleksje na temat śmierci, aż po nadzieję na odrodzenie.
Korzystając z bogatej symboliki i ekspresyjnego języka, zespół dotyka uniwersalnych tematów, które mogą być odczytywane na wiele sposobów, zależnie od doświadczeń i wrażliwości słuchacza. W efekcie ich teksty mają głębokie oddziaływanie na publiczność, zachęcając do introspekcji oraz osobistej refleksji nad własną podróżą przez życie. Muzyka zespołu, będąca nośnikiem tych treści, staje się dla wielu fanów czymś więcej niż tylko formą rozrywki — to swoisty rodzaj emocjonalnej terapii oraz przestrzeń do identyfikacji z własnym życiem.
Celem prezentacji było ukazanie, jak skutecznie zespół opowiada o tych głębokich i złożonych tematach. Dzięki swojej wyjątkowej narracji, Metallica nie tylko porusza istotne kwestie egzystencjalne, ale także czyni je istotnymi i przystępnymi dla słuchaczy z różnych pokoleń. Teksty ich utworów stają się ponadczasowe, co sprawia, że wciąż pozostają aktualne, niezależnie od zmieniających się realiów społecznych i kulturowych.
Udział w konferencji był nie tylko okazją do zaprezentowania własnych osiągnięć naukowych, ale także doskonałą szansą na nawiązanie nowych kontaktów badawczych oraz udział w inspirujących debatach z przedstawicielami czołowych ośrodków akademickich z całego świata.
https://ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProIdbb30938546
- Odsłony: 132
ANS w Nowym Sączu ogłasza otwarty nabór do projektu MNiSW pn.: „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”

Zapraszamy studentów studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich do udziału w otwartym naborze do projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn.: „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”.
Celem projektu jest wsparcie studentów/studentek w rozwoju ich kompetencji i umiejętności, aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności poprzez umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.
W ramach projektu można uzyskać finansowanie na przygotowanie i uczestnictwo w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach. Środki finansowe mogą być przeznaczone także na zakup materiałów i usług niezbędnych do przygotowań związanych z przedmiotem konkursów, zawodów, konferencji międzynarodowych. Ponadto wsparcie to może być przeznaczone na racjonalne usprawnienia oraz wsparcie osób z grup defaworyzowanych.
Ostateczny termin złożenia dokumentów: 12 czerwca 2025 r. do godz. 12:00 w Dziale Spraw Studenckich i Kształcenia pok. 8 (w wersji papierowej) oraz elektronicznej na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Załączniki do regulaminu:
Formularz kwalifikacyjny do udziału w projekcie
Dokument potwierdzający znajomość języka obcego
Osoby zainteresowane uzyskaniem oświadczenia o znajomości języka obcego mogą przystąpić do testu znajomości języka obcego: 10 czerwca 2025 r. o godz. 9:00 na Wydziale Nauk Humanistycznych (zgłoszenie należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 9 czerwca 2025 r. do godz. 15:00)
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 18 443 45 45 wew. 109
- Odsłony: 53
Zapraszamy na XVI Festiwal Nauki!

Zapraszamy na XVI Festiwal Nauki w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, który odbędzie się 12 czerwca 2025 r. w godz. 9:00-12:00 na terenie Kampusu dydaktyczno-sportowego przy ul. Kościuszki 2 w Nowym Sączu.
Festiwal wpisał się na stałe w kalendarz Uczelni. Ma na celu propagowanie nauki, a przede wszystkim zaszczepienie u młodych ludzi pasji poznawania, tworzenia i udoskonalania świata w sposób przystępny i ciekawy. Jest to przedsięwzięcie skierowane do uczniów lokalnych szkół podstawowych i średnich oraz przedszkoli.
Program Festiwalu obejmuje liczne pokazy, prezentacje, warsztaty, gry edukacyjne i inne atrakcje, łącznie z zajęciami artystycznymi i sportowymi.
Wstęp jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zgłoszeń.
Zapraszamy!
PROGRAM Festiwalu Nauki
pdf do pobrania
- Odsłony: 142
Międzynarodowa Konferencja Kół Naukowych na Wydziale Nauk Humanistycznych
Już po raz czwarty Koło Naukowe „Lingwista”, działające na Wydziale Nauk Humanistycznych, było organizatorem Międzynarodowej Konferencji Kół Naukowych pt. „Bringing Active Contribution to Language and Culture”/ „Aktywnie zaangażowani w język i kulturę”.
Celem konferencji „Bringing Active Contribution to Language and Culture” było przybliżenie szeroko pojętej roli języka i kultury w społeczeństwie i tożsamości kulturowej, a także stworzenie platformy do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy studentami z różnych kół naukowych oraz zaprezentowania własnych prac w dziedzinie języka i kultury.
W czwartek 24 kwietnia 2025 r. na Wydziale Nauk Humanistycznych przy ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu wysłuchać można było dziewięciu wykładów / prezentacji nie tylko studentów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, ale również pracowników naukowych oraz wykładu specjalnego (on-line) Darrela Taylora, LCSW, Assistant Professor, z Boston College. Gościem honorowym wydarzenia był JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, który wraz z dr. Robertem Rogowskim – Dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych, otworzył Międzynarodową Konferencję Kół Naukowych.
Działające na Wydziale Nauk Humanistycznych Koło Naukowe „Lingwista” powstało w listopadzie 2012 roku. Zrzesza studentów, którzy chcą wyjść poza tradycyjne zajęcia w sali wykładowej. Jest platformą, która ma inspirować do podejmowania nowych wyzwań i realizowania indywidualnych zainteresowań. Członkowie Koła nauczają języków innych studentów i pracowników, organizują i wyjeżdżają na krajowe i międzynarodowe warsztaty i konferencje. Opiekunem Koła jest dr Anna Biedrzyńska.
https://ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProIdad20f14dfa
- Odsłony: 257
VI Międzynarodowa Konferencja Kół Naukowych

Koło Naukowe Lingwista zaprasza na VI Międzynarodową Konferencję Kół Naukowych pt. "Bringing Active Contribution to Language and Culture"/ "Aktywnie zaangażowani w język i kulturę".
Konferencja odbędzie się 24 kwietnia 2025 r. w Wydziale Nauk Humanistycznych przy ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu.
Zapraszamy do aktywnego udziału.
Wszelkie informacje formalne znajdują się w załączonych cyrkularzach i na stronie internetowej koła https://lingwistaijo.weebly.com/konferencje.html
- Odsłony: 314
Dr Jarosław Giza w Uniwersytecie w Oslo

Z przyjemnością informujemy, że dr Jarosław Giza, adiunkt zatrudniony na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, w dniach od 27 marca do 1 kwietnia 2025 roku odbywał wizytę naukową w Oslo w charakterze „guest researcher” na zaproszenie prof. Janicke S. Kaasa z Instytutu Lingwistyki i Nordystyki Uniwersytetu w Oslo.
Podczas swojego pobytu w Norwegii, dr Jarosław Giza przeprowadził kwerendę biblioteczną, której celem było pozyskanie materiałów niezbędnych do realizacji kolejnych projektów badawczych. W trakcie wizyty, dr Giza odbył również dwa spotkania z profesorami literaturoznawstwa z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Oslo – prof. Janicke S. Kaasa oraz prof. Jakobem Lothe. Spotkania te miały na celu wymianę doświadczeń oraz omówienie możliwości współpracy naukowej w zakresie badań literackich.
Dodatkowo, dr Jarosław Giza miał również możliwość przeprowadzenia zajęć z zakresu literatury anglojęzycznej oraz Nordic Crime Fiction, co stanowiło doskonałą okazję do zaprezentowania swoich badań oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów akademickich.
Podczas swojej wizyty w Oslo, dr Jarosław Giza miał okazję zwiedzić nie tylko miejsca o znaczeniu turystycznym, ale także te, które pojawiają się na kartach kryminałów jednego z najwybitniejszych norweskich pisarzy, Jo Nesbø. Wśród odwiedzonych lokalizacji znalazły się m.in. restauracja Schrøder oraz mieszkanie Harrego Hole, bohatera serii powieści kryminalnych, policjanta z Oslo, zamieszkującego przy ulicy Sofies Gate 5. Miejsca te, stanowiące tło dla kryminałów Nesbø, umożliwiły dr. Gizie głębsze zanurzenie się w literacki świat współczesnej Norwegii, a także zrozumienie roli, jaką przestrzeń miejska odgrywa w kształtowaniu fabuły i atmosfery współczesnych kryminałów.
Wizyta dr. Gizy w Oslo stanowi ważny krok w jego dalszym rozwoju naukowym i współpracy międzynarodowej, a także przyczynia się do umocnienia więzi między Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a Uniwersytetem w Oslo.
https://ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProIde33bbebba0
- Odsłony: 430
VIII Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej na Wydziale Nauk Humanistycznych

W czwartek 3 kwietnia 2025 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych odbyła się ósma edycja Konkursu Recytacji Poezji Obcojęzycznej. Jak co roku, Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącza i okolic. Uczestniczki i uczestnicy zaprezentowali dobry poziom i ciekawy dobór repertuaru.
Decyzją komisji oceniającej w składzie: dr Katarzyna Jasiewicz, dr Elżbieta Stanisz i mgr Jadwiga Laszkiewicz – wszystkie to wykładowczynie w Wydziale Nauk Humanistycznych - I miejsce zdobyła uczennica Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, Rita Dubiel, która zaprezentowała wiersz Annabell Lee Edgara Allana Poe. Miejsce II przypadło Nadii Głód z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu za recytację wiersza Fear No More z Cymbeline Williama Shakespeare’a. III nagrodę jury przyznało Kacprowi Saburze, uczniowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej za fragment A Glass Menagerie Tennessee Williamsa. W tym roku komisja zdecydowała się przyznać jedno wyróżnienie dla Arkadiusza Winiarskiego z Zespołu Szkół im. Józefa Tischnera w Starym Sączu za interpretację utworu The Tyger Williama Blake’a.
W edycji niemieckojęzycznej, jury w składzie dr Marta Kurzeja i mgr Agnieszka Krzeszowiak przyznało I miejsce Tomaszowi Mazurowi za wykonanie Der Erlkönig J. W. Goethego. II miejsce zajęła Karolina Górka za interpretację Der Zauberlehrling (fragmenty) J. W. Goethego. Natomiast III miejsce przypadło Zuzannie Augustyn, która przedstawiła Der Blusenkauf (fragmenty) Otto Reutera. Wszyscy laureaci edycji niemieckojęzycznej reprezentowali Zespół Szkół nr 1 im. J Piłsudskiego w Limanowej.
Serdecznie gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom. Mamy nadzieję, że dziewiąta edycja Konkursu również okaże się godna zainteresowania młodzieży i publiczności. Do zobaczenia za rok!
https://ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProIdb550ef30a6
- Odsłony: 283
Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych na ogólnopolskiej konferencji dotyczącej jakości kształcenia na kierunkach filologicznych

Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych na ogólnopolskiej konferencji dotyczącej jakości kształcenia na kierunkach filologicznych
W dniach 2–3 kwietnia 2025 r. dr Robert Rogowski, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych, wziął udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Filologia i lingwistyka – praktycznie”, zorganizowanej przez Akademię Nauk Stosowanych w Pile. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni z całej Polski oraz reprezentanci Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Podczas konferencji dr Robert Rogowski wygłosił referat pt. „Skuteczność uczelnianych systemów zapewniania jakości kształcenia na kierunkach filologicznych w opiniach Polskiej Komisji Akredytacyjnej”, prezentując wyniki badań jakościowo-ilościowych dotyczących efektywności systemów jakości kształcenia funkcjonujących na kierunkach filologicznych.
- Odsłony: 268