Ze smutkiem informujemy, że w poniedziałek 7 kwietnia 2025 r. zmarł dr hab. Piotr Jakóbczak, profesor Politechniki Krakowskiej, długoletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie Politechniki Krakowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (obecnie: Akademia Nauk Stosowanych) w Nowym Sączu.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się dnia 16 kwietnia o godz. 13:30
w Kaplicy na Cmentarzu Gołąbkowice w Nowym Sączu,
po czym nastąpi odprowadzenie na miejsce spoczynku.

nekrolog piotr jakobczak page 0001

 4 kwietnia 2025r. odbyły się warsztaty organizowane przez Koło Naukowe Pedagogów zatytułowane „Zarządzanie konfliktem w komunikacji między partnerami procesu edukacji”, prowadzone przez Panią dr Joannę Jachimowicz wykładowcę pracującego na wydziale Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sącz. Prowadząca dysponuje wieloletnim doświadczeniem w pracy z nauczycielami, uczniami oraz rodzicami, jak również w zakresie prowadzenia szkoleń dotyczących rozwiązywania konfliktów w środowisku edukacyjnym. Jej bogata wiedza teoretyczna, w połączeniu z praktycznym podejściem do poruszanej tematyki, sprawiły, że warsztaty były nie tylko merytoryczne, lecz także angażujące i inspirujące dla uczestników.

W trakcie zajęć studenci mieli możliwość zapoznania się z przyczynami oraz mechanizmami powstawania konfliktów w relacjach szkolnych, a także nauczyli się rozpoznawać różne style reagowania na konflikty. Szczególną uwagę poświęcono komunikacji bez przemocy, jako skutecznej metodzie wyrażania potrzeb oraz emocji w sposób nieagresywny i empatyczny. Uczestnicy intensywnie ćwiczyli aktywne słuchanie, sztukę kompromisu, nie kompromisu oraz prowadzenie trudnych rozmów w sytuacjach napięciowych.

Warsztaty pozwoliły studentom zrozumieć  kluczową rolę umiejętności efektywnego porozumiewania się oraz zarządzania emocjami – zarówno własnymi, jak i innych uczestników procesu edukacyjnego – w pracy nauczyciela. Nabyte umiejętności będą niezwykle wartościowe w przyszłej pracy w szkole, gdzie codzienna komunikacja z uczniami, ich rodzicami oraz współpracownikami może prowadzić do nieporozumień i napięć. Uczestnictwo w warsztatach  umożliwiło studentom zdobycie umiejętności rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny, z poszanowaniem godności oraz potrzeb wszystkich stron, co przyczyni się do budowania pozytywnego klimatu zarówno w klasie, jak i w szkole.

Dzisiaj mieliśmy wyjątkowych gości – odwiedzili nas Podopieczni „MADY” Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem. Dziękujemy za piękne życzenia świąteczne, własnoręcznie zrobione palmy i kartki świąteczne.

Była to też okazja do spotkania naszych Absolwentów, którzy pracują w Fundacji jako opiekunowie.

Dziękujemy!!!

1743669672986

Sukces naszych studentów w II edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Na Szczycie” im. Mietka Krzaka. Z dumą informujemy, że czworo studentów kierunku Grafik design i technologie wizualne, zostało nagrodzonych w II edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Na Szczycie” im. Mietka Krzaka. Jury konkursu podkreśliło wyjątkowo wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac oraz oryginalność interpretacji tematu. Nagrodzone prace graficzne zostały wybrane spośród wielu zgłoszeń z różnych ośrodków artystycznych w kraju i za granicą.Wyniki naszych studentów prezentują się imponująco:

Jakub Basiaga, student III roku GDiTW – I miejsce
Emilia Bogucka, studentka I roku GDiTW – I miejsce
Monika Staszak, studentka III roku GDiTW – II miejsce
Antonina Czech, studentka III roku GDiTW – III miejsce

Wszystkie nagrodzone prace powstały pod kierunkiem mgr Jarogniewa Barciszewskiego-Kozioł, który wspierał studentów w procesie twórczym i merytorycznym przygotowaniu projektów.
Serdecznie gratulujemy naszym studentom zdobytych nagród i wyróżnień – to wielkie osiągnięcie i dowód na to, że kreatywność oraz zaangażowanie artystów nie mają granic.

 

Zgodnie z Regulaminem określającym zasady i warunki prowadzenia prac badawczych przez nauczycieli akademickich w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, stanowiącym załącznik do Uchwały nr 15/2025 Senatu ANS w Nowym Sączu z dnia 21 lutego 2025 r., wyznacza się termin naboru wniosków w sprawie finansowania prac badawczych na dzień 5 maja 2025 r.

Wnioski, zaopiniowane uprzednio przez Radę Wydziału, należy składać do 5 maja 2025 r. na dzienniku podawczym w rektoracie z adnotacją „Dział nauki i rozwoju”.

Zasady i warunki prowadzenia prac badawczych przez nauczycieli akademickich w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu określa regulamin.

wzór wniosku

doc02167120250401065936

Studenci II roku pedagogiki specjalnej o specjalności pedagogika resocjalizacyjna w dniu 25.03.2025 r. wraz z opiekunem roku dr Krzysztofem Jasińskim wzięli udział w wizycie studyjnej w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu. Celem wizyty było poszerzenie wiedzy praktycznej naszych przyszłych absolwentów z zakresu orzecznictwa karnego i penitencjarnego. Spotkanie poprowadził Wiceprezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Sędzia Penitencjarny p. Paweł Gnutek, który podzielił się ze studentami swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Omawialiśmy min. kwestię przestępczości pospolitej oraz zorganizowanej w perspektywie wymiaru sprawiedliwości oraz rozmawialiśmy na temat wyzwań, jakie czekają naszych studentów w ich pracy zawodowej. Resocjalizacja osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności i readaptacja społeczna osób warunkowo przedterminowo zwalnianych z więzień to ważny obszar w naszym programie nauczania, dlatego wkrótce czekają nas kolejne spotkania z praktykami. Dzięki temu nasi przyszli absolwenci lepiej poznają instytucje zajmujące się resocjalizacją oraz mają okazję, aby konfrontować wiedzę teoretyczną z praktyką i lepiej przygotowywać się do pracy w obranym zawodzie.

img202503251018021

W dniu 20 marca 2025 roku odbył się uroczysty wernisaż wystawy prac wykładowców i studentów kierunków artystyczno-projektowych katedry Edukacji artystycznej i sztuk wizualnych, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu pt. PRZEBIŚNIEGI.

Wystawa PRZEBIŚNIEGI jest prezentacją twórczości nauczycieli akademickich katedry Edukacji artystycznej i sztuk wizualnych oraz studentów kierunków artystyczno-projektowych Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu – Graphic design i technologie wizualne (studia pierwszego stopnia) i Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów (studia drugiego stopnia).

Na wystawie zaprezentowano różnorodne prace wykładowców tworzących katedrę Edukacji artystycznej i sztuk wizualnych, którzy nie tylko prowadzą zajęcia kierunkowe z obszaru sztuki, graphic design i ux-design, ale także są aktywnymi artystami, projektantami reprezentującymi liczne media artystyczne – zarówno tradycyjne, jak i współczesne.

Ekspozycja prac studenckich jest zbiorem wybranych realizacji, które powstały pod kierunkiem wykładowców, w ramach licznych, praktycznych zajęć artystyczno-projektowych na prowadzonych kierunkach.

PRZEBIŚNIEGI – to nie tylko wczesne kwiaty zwiastujące wiosnę, odrodzenie, przebudzenie z zimowego snu. PRZEBIŚNIEGI – to coś, co w odpowiednich warunkach kiełkuje, przebija się, wzrasta, daje głos… To sytuacja cykliczna, podejmowanie walki o zwycięstwo – sztuki, edukacji, nowych idei, jakości kształcenia, konstruktywnego dyskursu, partnerstwa w relacji mistrz – uczeń.

W wernisażu udział wzięli: zastępca dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu Pani mgr Liliana Olech, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki w Nowym Sączu dr Tomasz Nesterak, licznie zebrani goście oraz studenci i absolwenci kierunków, a także wykładowcy.

Wykładowcy Katedry Edukacji artystycznej i sztuk wizualnych ANS w Nowym Sączu biorący udział w wystawie:

prof. dr hab. Krzysztof Tomalski,

prof. dr hab. Andrzej Szarek,

dr hab. Iwona Bugajska-Bigos, prof. ANS (kierownik Katedry), 

dr hab. Michał Jandura, prof. ANS,

mgr Agata Rolka

mgr Mariusz Obrzut

mgr Jarogniew Barciszewski-Kozioł

W dniu 11 marca 2025 r. na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu odbyło się  ogólnopolskie wydarzenie pn. "Gra o karierę - biura karier dla ciebie" zorganizowane przez Biuro Karier Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Program Wydziałowych Dni z Biurem Karier obejmował spotkania z przedstawicielami Zakładu Karnego w Nowym Sączu, Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego.

Przedstawiony został  również Program ERASMUS+ .

Dnia 10 marca 2025 r.  w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Kasztel w Szymbarku, odbył się wernisaż prac wykładowców i studentów kierunków artystyczno-projektowych Katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu pt. "ART/DESIGN PRZEGLĄD 24/25". Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2025 r.

artdesign poster

Otwarcie rozpoczęło się powitaniem zebranych gości przez Panią Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu Panią dr Beatę Lisowską.

Spotkanie z wykładowcami kierunku Public relations i reklama oraz władzami dziekańskimi zakończyło cykl Dni otwartych na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki. I tym razem nie zabrakło zainteresowanych ofertą nowoczesnego Wydziału Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

do pr 021

 

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od spotkania z władzami Wydziału: dr Beatą Lisowską – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki oraz Prodziekanem dr. Tomaszem Nesterakiem.  W głównej auli specyfikę studiowania kierunku Public relations i reklama omówili: prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, dr hab. Maciej Malinowski, prof. ANS oraz dr Michał Pulit, a o pracy na stanowisku specjalisty ds. public relations opowiedziała Monika Młynarczyk – dyrektor marketingu w Firmie Wiśniowski.

1 do pr 049

 

W dalszej kolejności goście Dnia otwartego – młodzież z sądeckich szkół średnich – podzielona została na siedem grup i udała się na zajęcia prowadzone przez wykładowców ANS oraz studentów, gdzie zgłębiano m.in. tajniki fotografii, sztuki nagrywania podcastów, grafiki komputerowej, negocjacji i psychologii reklamy.

Podkategorie