Studia podyplomowe są jedną z form, popularnego na świecie modelu kształcenia się przez całe życie – „LIFELONG LEARNING”.
Ciągłe podwyższanie kwalifikacji zawodowych, w tym poszerzanie i uaktualnianie dotychczas posiadanej wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, są najważniejszą inwestycją w siebie, dającą nie tylko satysfakcję osobistą, ale także czynnikiem sprzyjającym lepszej stabilizacji na coraz bardziej wymagającym i konkurencyjnym rynku pracy.
Koordynatorem studiów podyplomowych w Uczelni jest Pełnomocnik Rektora ds. studiów podyplomowych: dr Agata KALINOWSKA
Do zakresu działania pełnomocnika ds. studiów podyplomowych należą zagadnienia i sprawy dotyczące między innymi:
- koordynacji pracy wydziałow w zakresie tworzenia oferty edukacyjnej dla studiów podyplomowych,
- zatwierdzania dokumentacji dotyczącej organizacji tych form kształcenia i doskonalenia,
- sprawowania ogólnego nadzoru nad jakością kształcenia podyplomowego.
Informacje ogólne
Uczelnia prowadzi studia podyplomowe od 1999 roku. Dotychczas różne specjalności kształcenia ukończyło 2660 osób.
W uczelni studia podyplomowe prowadzą WYDZIAŁY. Bezpośredni nadzór nad jakością kształcenia oraz organizacją studiów podyplomowych na wydziałach, sprawują dziekani wydziałów.
W uczelni organizowane są następujące rodzaje studiów podyplomowych:
kwalifikacyjne:
- dla nauczycieli – w zakresie przygotowania merytorycznego do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć), w odpowiednim typie szkół i placówek, przygotowania pedagogicznego dla absolwentów szkół wyższych, którzy zamierzają zostać nauczycielami przedmiotu,
- dla innych zawodów – w zakresie uzyskania nowych kwalifikacji lub uprawnień zawodowych - zgodnie ze standardami obowiązującymi odpowiednio dla tych zawodów.
doskonalące – służące poszerzeniu i zaktualizowaniu posiadanej wiedzy, nabyciu nowych umiejętności zawodowych, niezbędnych na rynku pracy.
Prowadzone w Uczelni studia podyplomowe są formą odpłatną. Wysokość opłat semestralnych ustala corocznie Rektor biorąc pod uwagę:
- koszty wynagrodzeń za prowadzenie zajęć dydaktycznych na studiach podyplomowych wraz z pochodnymi,
- koszty obsługi administracyjno-technicznej wraz z pochodnymi,
- koszty materiałów szkoleniowych, pomocy i środków dydaktycznych, niezbędnych do prowadzenia zajęć,
- koszty ogólnouczelniane związane z prowadzeniem studiów przez poszczególne instytuty.
Organizacja studiów
Studia podyplomowe trwają nie krócej niż dwa semestry i prowadzą do uzyskania nie mniej niż 30 punktów ECTS. Liczba punktów ECTS w semestrze nie może być mniejsza niż 15.
Za podstawę określenia liczby punktów ECTS, przyjmuje się założenie, że jeden punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy uczestnika studiów, niezbędnym do opanowania efektów uczenia się, ustalonych programem studiów dla prowadzonych zajęć. Do godzin pracy uczestnika wlicza się aktywny udział w zajęciach, samokształcenie, pisanie prac, przygotowanie się do zaliczeń.
Co najmniej 70% zajęć z ogólnego wymiaru czasu przeznaczonego na studia prowadzonych jest metodami aktywnymi, co przede wszystkim zapewnia osiągnięcie założonych efektów uczenia się w zakresie umiejętności oraz kompetencji społecznych. Zakładane dla programu studiów efekty uczenia się oraz plany studiów są dostępne na stronie internetowej Uczelni w zakładce oferta edukacyjna. Ze szczegółowym efektami uczenia się dla poszczególnych zajęć, uczestnicy zostaną zapoznani przez osoby prowadzące zajęcia. Ponadto programy studiów będą dostępne na stronach wydziałów prowadzących studia.
Zajęcia odbywają się kilka razy w miesiącu w formie dwu- lub trzydniowych zjazdów (piątek, sobota, niedziela). Uczestnicy na początku każdego semestru otrzymują szczegółowy harmonogram zajęć dydaktycznych.
Studia organizowane są w dobrych warunkach bazowo–lokalowych. Zajęcia odbywają się w małych liczebnie grupach, co pozwala między innymi na dzielenie się własnymi doświadczeniami zawodowymi, dyskusję i rozwiązywanie różnych wątpliwości zawodowych.
Warunki przyjęcia
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest:
- ukończenie studiów wyższych, co najmniej pierwszego stopnia,
- spełnienie określonych wymagań kwalifikacyjnych, ustalonych dla każdego rodzaju studiów,
- złożenie kompletu wymaganych dokumentów,
- uzyskanie pozytywnego wyniku postępowania rekrutacyjnego.
Wymagane dokumenty
Dokumenty należy złożyć po uzyskaniu informacji od pracownika Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
- kwestionariusz osobowy,
- kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- kopia dyplomu lub świadectwa potwierdzającego nabycie kwalifikacji pedagogicznych (dotyczy to odpowiednio studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela),
- oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami odbywania studiów i wnoszenia odpłatności za kształcenie,
- 2 fotografie o wymiarach 35x45 mm bez nakrycia głowy, na jasnym tle, podpisane imieniem i nazwiskiem.
Składanie dokumentów
W celu dokonania zapisu na studia podyplomowe, prosimy o przejście do zakładki "Oferta studiów podyplomowych" (formularz zapisu). Następnie prosimy o oczekiwanie na informację ze strony pracownika Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Kolejnym krokiem stanie się składanie wymaganych dokumentów.
Komplet wymaganych dokumentów, kandydat składa w dziekanacie wydziału organizującego studia lub przesyła pocztą na adres wydziałów. Kopie dokumentów, dotyczących nabytych kwalifikacji kandydata, poświadcza pracownik wydziału
Dokumenty na studia składa się w:
- semestrze zimowym - w terminie do 30 września,
- semestrze letnim - w terminie do 30 stycznia,
- innym terminie, ustalonym przez Dziekana Wydziału.
Opłaty dydaktyczne
Studia są pełnopłatną formą kształcenia.
Uczestnik po otrzymaniu decyzji o przyjęciu na studia wraz z informacją o wysokości i terminach opłat za kształcenie, dokonuje w okresie 7 dni opłaty wpisowej, równoważnej połowie ustalonej należności za pierwszy semestr na konto bankowe Akademia Nauk Stosowanych Nr 88 1130 1150 0012 1289 3420 0006 z dopiskiem:
studia podyplomowe .....................................................................
(nazwa studiów, semestr)
Dokonanie opłaty wpisowej stanowi podstawę wpisania kandydata na listę uczestników studiów. Studia zostaną uruchomione, jeśli opłaty wpisowej dokona minimum 15 kandydatów. W przypadku nieuruchomienia studiów opłata zostanie w całości zwrócona.
Drugą część należności za pierwszy semestr uczestnik studiów wpłaca w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia zajęć. Opłaty za pozostałe semestry wnoszone są w terminach ustalonych przez dziekana wydziału.
Warunki ukończenia studiów
Warunkiem ukończenia studiów jest:
- uzyskanie określonych efektów uczenia się oraz wymaganej planem studiów liczby punktów ECTS,
- napisanie pracy dyplomowej i jej obrona przed komisją egzaminacyjną lub jej prezentacja przed uczestnikami studiów i komisją egzaminacyjną albo zdanie ustnego egzaminu dyplomowego (jeśli w programie studiów nie określono formy egzaminu dyplomowego, wybór jednej z proponowanych form zostaje uzgodniony pomiędzy kierownikiem studiów a uczestnikami w I semestrze),
- uregulowanie zobowiązań finansowych,
- spełnienie innych wymagań, przewidzianych Regulaminem studiów podyplomowych.
Absolwent studiów otrzymuje świadectwo ukończenia tych studiów.
Dokumenty dla pracownika
Przebieg studiów podyplomowych
Kosztorys dla każdego kolejnego semestru
Protokół zbiorczy z ukończenia studiów podyplomowych
Raport z końcowej ewaluacji wewnętrznej
Rozliczenie finansowe po semestrze
Rozliczenie finansowe po zakończeniu cyklu kształcenia
Zbiorczy protokół zaliczenia zajęć
Uruchomienie studiów podyplomowych
Harmonogram zajęć dydaktycznych
Kosztorys dla pierwszego semestru.
Kosztorys studiów. podyplomowych
Wniosek o powołanie koordynatora organizacyjnego
Wniosek o powołanie kierownika merytorycznego
Wniosek o uruchomienie studiów podyplomowych
Wykaz nauczycieli akademickich przewidzianych do zatrudnienia
Wykaz pracowników administracyjno technicznych
Utworzenie studiów podyplomowych
Wniosek o utworzenie studiów podyplomowych
Kontakt
Akademia Nauk Stosowanych
ul. Staszica 1
33-300 Nowy Sącz
Pełnomocnik Rektora ds. studiów podyplomowych: dr Agata Kalinowska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stanowisko ds. studiów podyplomowych: mgr Anna Serafin, tel.: 18 443-45-45 wew. 299, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.