Święto twórczości plastycznej - uroczyste podsumowanie XV Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego dla uczniów wszystkich szkół Sądecczyzny i osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych pt. „Pejzaż sądecki – kolaż nastrojów zatrzymanych w kadrze”.

miasteczko galicyjskie 094

W piątek 13 czerwca 2025 r. odbyła się uroczystość podsumowania jubileuszowej, piętnastej edycji Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Pejzaż sądecki – kolaż nastrojów zatrzymanych w kadrze” pod patronatem: JM Rektora ANS w Nowym Sączu dr. hab. inż. Józefa Ciuły, prof. ANS, Dyrektora Muzeum Ziemi Sądeckiej dr. Roberta Ślusarka oraz Wójta Gminy Gródek nad Dunajcem mgr. Jarosława Baziaka.

Konkurs organizowany jest przez Katedrę Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych (kierunki artystyczno-projektowe) Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Partnerami konkursu są: Muzeum Ziemi Sądeckiej oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Podolu-Górowej. Jury spośród kilkuset prac z 31 placówek oraz zgłoszeń indywidualnych nagrodziło 130 osób w tym niezwykłym konkursie – święcie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami.

Na uroczystość podsumowania konkursu i wernisaż wystawy prac przybyli tłumnie uczniowie z rodzicami i nauczycielami. W trakcie wydarzenia podkreślono specyficzny charakter konkursu, który organizowany jest już od piętnastu lat, a także niezwykłe zaangażowanie szkół i placówek w aktywny udział. Konkurs od lat gromadzi uzdolnione dzieci i młodzież oraz promuje ich twórczość, a coroczny szeroki wydźwięk społeczny jest potwierdzeniem celowości tego dużego przedsięwzięcia. Organizatorzy konkursu wyrazili podziękowanie za wieloletnie uczestnictwo, niezawodną obecność na podsumowaniu oraz bardzo wysoki poziom artystyczny prac.

miasteczko galicyjskie 090

Wyjątkowość konkursu polega też na tym, że wystawa pokonkursowa prezentowana jest przez cały rok w Galerii Paszyńskiej, w Miasteczku Galicyjskim i cieszy się dużym uznaniem zwiedzających. Warto dodać, że Muzeum Ziemi Sądeckiej jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego, co jeszcze bardziej podnosi rangę konkursu i wystawy.

W radosnym podsumowaniu konkursu udział wzięli nagrodzeni uczniowie i uczestnicy z rodzicami oraz nauczycielami, Rektor ANS w Nowym Sączu dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki dr Beata Lisowska oraz przedstawicielka Muzeum Ziemi Sądeckiej mgr Anna Florek, która co roku organizuje wystawę pokonkursową. W podsumowaniu uczestniczyli także: mgr Jarogniew Barciszewski-Kozioł, studenci kierunków artystyczno-projektowych, którzy pomagali w przeprowadzeniu wydarzenia: Ewelina Baran, Kinga Toczek oraz Michał Respekta, a także organizatorki i koordynatorki konkursu: kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych dr hab. Iwona Bugajska-Bigos, prof. ANS oraz mgr Agata Rolka.

Zapraszamy za rok!

Fot. Michał Respekta, Maciej Szabla

Reprezentacja naszej Uczelni po pokonaniu dwóch stopni kwalifikacji (wojewódzkiej i strefowej) uczestniczyła w dniach 8-11 czerwca 2025 r. w Finale Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej w Lesznie. Start naszych studentów można uznać za udany. Piłkarze zdobyli srebrny medal w Typie Uczelni Społeczno-Przyrodniczych i 6. miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce. 

1

Pozostał jednak niedosyt,  gdyż nasza drużyna nie przegrała w turnieju z Mistrzem - Uniwersytetem Rzeszowskim (remis w grupie 1:1), a o wejście do półfinału, będąc zdecydowanie lepszą drużyną w tym meczu, przegrała dopiero w rzutach karnych z Wicemistrzem - Politechniką Gdańską. Sądeczanie, w całym turnieju przegrali w podstawowym czasie gry tylko pierwszy mecz z Politechniką Śląską w Gliwicach.  Należy być dumnym, że młoda drużyna piłkarska studentów z Nowego Sącza, w tym roku jest 5. drużyną w futsalu i 6. drużyną w piłce nożnej w Polsce. Wszystkie drużyny z którymi grają Sądeczanie czują duży respekt.

ANS reprezentowali: Jerzy Chlipała, Jakub Lipka, Michał Piszczek, Marcin Maślanka, Hubert Przybycień, Jakub Faron, Szymon Stawiarski, Michał Palacz, Konrad Palacz, Patryk Górka, Jakub Koźma, Kamil Leśniak, Tomasz Magdziarczyk, Kacper Ormiański, Patryk Gucwa, Jakub Frączek, Józef Dziedzic i Szymon Gruszczyński. Trenerem drużyny jest: Zbigniew Małek.

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zaprasza na studia o profilu praktycznym w sześciu wydziałach. Rekrutacja na rok akademicki 2025/2026 potrwa do 23 lipca. Czekają na Was bezpłatne studia licencjackie i magisterskie!

Rekrutacja

W roku akademickim 2025/2026 Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu prowadzi rekrutację na studia o profilu praktycznym w sześciu doskonale wyposażonych i dysponujących wykwalifikowaną kadrą naukowo-dydaktyczną wydziałach: Nauk  Ekonomicznych, Nauk Humanistycznych, Nauk  Społecznych i Sztuki, Nauk Inżynieryjnych, Nauk  o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Nauk  o Zdrowiu. Do wyboru jest 18 kierunków studiów pierwszego stopnia, 10 kierunkach studiów drugiego stopnia, 4 kierunki jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym.

BOGATA OFERTA KIERUNKÓW

Wydział Nauk Ekonomicznych zaprasza do studiowania trzech kierunków pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym: Ekonomia i Finanse, Administracja i Zarządzanie oraz jednego kierunku drugiego stopnia: Ekonomika i Finanse Przedsiębiorstw.

Na Wydziale Nauk Humanistycznych do wyboru są trzy kierunki pierwszego stopnia: Filologia angielska (studia stacjonarne, niestacjonarne), Filologia niemiecka (studia stacjonarne, niestacjonarne), Lingwistyka dla biznesu (studia stacjonarne, niestacjonarne; oraz dwa kierunki drugiego stopnia, Lingwistyka praktyczna (studia stacjonarne, niestacjonarne) i Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym (studia stacjonarne).

Basen niebieskie

Wydział Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oferuje dwa kierunki pierwszego stopnia: Wychowanie fizyczne (studia stacjonarne), Bezpieczeństwo wewnętrzne (studia stacjonarne), oraz jednolite studia magisterskie na kierunku: Fizjoterapia (studia stacjonarne) i Wychowanie fizyczne.

Na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki do wyboru są dwa kierunki pierwszego stopnia: Public relations i reklama (studia stacjonarne, niestacjonarne), Graphic design i technologie wizualne (studia stacjonarne, niestacjonarne), jeden kierunek drugiego stopnia: Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów (studia stacjonarne, niestacjonarne), oraz jednolite studia magisterskie na dwóch kierunkach: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia stacjonarne) oraz  Pedagogika specjalna (studia stacjonarne).

Fizjoterapia

Wydział Nauk Inżynieryjnych oferuje pięć kierunków pierwszego stopnia: jako nowość Energetyka (studia stacjonarne, niestacjonarne), Informatyka (studia stacjonarne, niestacjonarne), Inżynieria produkcji (studia stacjonarne, niestacjonarne), Mechatronika (studia stacjonarne, niestacjonarne) oraz Transport i Logistyka (studia stacjonarne, niestacjonarne).

Na trzy kierunki drugiego stopnia: Informatyka (studia stacjonarne, niestacjonarne), Zarządzanie i inżynieria produkcji (studia stacjonarne, niestacjonarne) oraz Mechatronika (studia stacjonarne, niestacjonarne) rekrutacja ruszy w semestrze letnim.

Na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu studiować można trzy kierunki pierwszego stopnia: Pielęgniarstwo (studia stacjonarne), Ratownictwo medyczne (studia stacjonarne), Dietetyka (studia stacjonarne, niestacjonarne) oraz studia drugiego stopnia: Pielęgniarstwo (studia stacjonarne, niestacjonarne), Dietetyka (studia stacjonarne, niestacjonarne). Aktualnie Uczelnia czeka na ministerialne decyzje w sprawie limitów przyjęć na kierunek lekarski.

APLIKUJ NA STUDIA!

Rekrutacja prowadzona jest od 9 czerwca do 23 lipca. W Uczelni obowiązuje elektroniczna rejestracja kandydatów za pośrednictwem strony internetowej. Zasady rekrutacji (krok po kroku), harmonogram prac komisji rekrutacyjnej, wymagane dokumenty oraz egzaminy opisane są na stronie

https://www.ans-ns.edu.pl/rekrutacja/oferta-edukacyjna

Zapraszamy!

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z  Zespół Szkół nr 1 w Nowym Sączu oraz uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu 10 i 11 czerwca 2025 r. mieli okazję uczestniczyć w lekcjach geografii o odnawialnych źródłach energii, które poprowadziła dr hab. inż. Iwona Wiewiórska, prof. ANS – Kierownik Katedry Energetyki Wydziału Nauk Inżynieryjnych w asyście mgr inż. Emilii Basty.

Obok ciekawego wykładu i rozmowy o wytwarzaniu ekologicznej energii: słonecznej, wiatrowej, wodnej i energii z atomu, polityce klimatycznej Unii Europejskiej i perspektywach dla Polski, uczniowie wzięli udział w sesji warsztatowej. W laboratorium mogli m.in. zobaczyć jak powstaje energia z promieni słonecznych oraz jak wytworzyć wodór z wody za pomocą ogniwa wodorowego typu SEM. Oprócz tego licealiści wraz z nauczycielem geografii zwiedzili inne pracownie Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.   

W środę 11 czerwca na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu cyfrowemu oraz bezpieczeństwu na drodze. Podczas otwartego wykładu „Cyfrowe i Drogowe ABC” prelegenci wygłosili cztery cenne prezentacje.

Kazimierz Opoka

Wydarzenie „Cyfrowe i Drogowe ABC” słowem wstępnym otworzyli: JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz dr hab. inż. Sławomir Kowalski, prof. ANS – Dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

W programie wykładu poruszono dwa kluczowe dla codziennego życia tematy: bezpiecznego korzystania z sieci teleinformatycznych i konsekwencji błędnego ich wykorzystania oraz jaki wpływ mają warunki eksploatacji pojazdów samochodowych na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Prelegentami byli: mgr inż. Tomasz Fortuna – Komendant Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju, mgr Artur Goliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, dr Kazimierz Opoka – adiunkt Wydziału Nauk Inżynieryjnych, biegły sądowy z zakresu ruchu drogowego oraz mgr Nikodem Bulanda wraz ze studentami informatyki.  

W czwartek 12 czerwca 2025 r. do Kampusu dydaktyczno-sportowego przy ul. Kościuszki 2 przyszli uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki, a także wielu innych zaciekawionych Sądeczan. Pokazy, prezentacje, warsztaty, konkursy, gry edukacyjne i sportowe to w skrócie program zorganizowanego już po raz 16. Festiwalu Nauki ANS w Nowym Sączu.

Festiwal 004

Jak co roku Akademia Nauk Stosowanych przygotowuje wydarzenie, w trakcie którego swoje naukowe atrakcje prezentuje sześć wydziałów Uczelni (Wydział Nauk Ekonomicznych, Wydział Nauk Humanistycznych, Wydział Nauk  Społecznych i Sztuki, Wydział Nauk Inżynieryjnych, Wydział Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu) oraz zaproszeni do współpracy goście: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu. W czwartek 12 czerwca już od godziny 9 na ul. Kościuszki 2 ustawiały się kolejki uczniów i ich nauczycieli. Dla wielu była to doskonała alternatywa dla lekcji w szkolnej ławce.

Dlaczego? Festiwal ma przede wszystkim na celu popularyzację nauki, zaszczepienie w młodych ludziach pasji poznawania i tworzenia. Wydarzenie co roku jest skierowane do uczniów lokalnych szkół podstawowych i średnich oraz przedszkoli. Tegoroczny program Festiwal Nauki obejmował liczne pokazy (np. zamrażanie róży w ciekłym azocie, konstruowanie robotów, produkowanie energii), warsztaty (m.in. pierwszej pomocy, owocowej diety, samoobrony czy fotograficzne), konkursy, gry edukacyjne oraz zajęcia sportowe. Dobrze bawiono się i rywalizowano nie tylko w hali  sportowej, ale także na basenie. Ciekawscy mogli zobaczyć profesjonalną salę do przeprowadzania testów wysiłkowych, stół anatomiczny, podejrzeć pracę studentów pielęgniarstwa czy ratownictwa medycznego, a nawet poznać Władze Uczelni: JM dr. hab. inż. Józefa Ciułę, prof. ANS – Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz dr. hab. inż. Grzegorza Przydatka, prof. ANS – Prorektora ds. Nauki i Rozwoju.

Festiwal 036

W czasie imprezy rozdano około tysiąc lodów, które bezpłatnie podarowała firma KORAL, za co serdecznie dziękujemy. Dla uczestników Festiwalu przygotowano medale, dyplomy, nagrody za udział w konkursach, słodycze, mnóstwo balonów napełnionych helem, a uczniowie mogli liczyć także na uczelniane gadżety. Dziękujemy Wszystkim za tak liczne przybycie i do zobaczenia za rok!

Dziękujemy także wszystkim studentom i pracownikom Uczelni za przygotowanie i przeprowadzenie niezwykle atrakcyjnego i różnorodnego programu Festiwalu Nauki.

W środę 11 czerwca 2025 r. na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbył się Dzień Informatyki 2025, na który zaproszeni zostali uczniowie szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie poświęcone zostało tematom m.in. sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości i wielu innym przełomowym technologiom.

informatyka 008

W tłumnie wypełnionej uczniami szkół średnich auli Dzień Informatyki 2025 otworzyli: dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju oraz dr hab. inż. Sławomir Kowalski, prof. ANS – Dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Na początek wydarzenia zaplanowano cykl prezentacji „Informatyka lokalnie i globalnie – przegląd projektów akademickich”, przybliżających m.in. jak sztuczna inteligencja zmienia świat, zagadnienia: od analizy obrazu i wideo, przez rozszerzoną rzeczywistość, aż po BCI – sterowanie myślą. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dr. hab. Witolda Przygody, prof. ANS pt. „Co przyniesie przyszłość – nauka i praca w dobie AI”, który zakończył się konkursem opartym o popularną aplikację Kahoot.

Dzień Informatyki 2025 był także dobrą okazją do zwiedzenia nowych pracowni Wydziału Nauk Inżynieryjnych: Laboratorium bezpieczeństwa komputerowego, Pracowni sztucznej inteligencji i Grafiki komputerowej oraz serwerowni.

Zapraszamy serdecznie na pierwsze takie wydarzenie w Nowy Sączu - Konferencję specjalistyczną dotycząca laktacji w której udział biorą specjalistki z dziedziny położnictwa oraz doradztwa laktacyjnego. Wydarzenie to jest organizowane przez Medikor oraz Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.

plakat konf nowoczesna opieka laktacyjna 14.06

 

Jak się zapisać?


mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

pod numerem telefonu: +48 883 024 444

 

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY

 

 

We wtorek 10 czerwca Wydział Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zaprosił Sądeczan na wyjątkowe szkolenie skierowane do rodziców i opiekunów dzieci, zatytułowane „Dziecko w sieci – Odpowiedzialny Rodzic, Bezpieczne Dziecko”, które zostało objęte patronatem honorowym Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jego celem było zwiększenie świadomości dorosłych na temat zagrożeń cyfrowego świata, z którymi mogą zetknąć się ich dzieci, a także przekazanie praktycznych narzędzi do ochrony najmłodszych.

szkolenie1 

Wydarzenie otworzył JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu wraz z dr Anetą Oleksy-Gębczyk – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych. Szkolenie, które poprowadził prawnik i wykładowca akademicki mgr Paweł Malinowski, podzielone zostało na sześć modułów tematycznych, obejmujących m.in.: podstawy prawne ochrony dziecka w sieci; najczęstsze cyberzagrożenia i zjawiska takie jak cyberprzemoc czy troll parenting; dylematy związane z korzystaniem przez dzieci z telefonów i Internetu; sposoby komunikacji w rodzinie w kontekście publikowania treści z udziałem dzieci; roszczenia i działania możliwe po naruszeniu praw dziecka; rozwój społeczny i zagrożenia płynące z aktywności dzieci w mediach społecznościowych.

Gośćmi specjalnymi szkolenia „Dziecko w sieci – Odpowiedzialny Rodzic, Bezpieczne Dziecko” były: dr Elżbieta Cygnar – Wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu, wykładowca akademicki, oraz Ilona Kronenberger – Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza, zaś nad całością spotkania czuwał dr Tomasz Zacłona. Podczas wydarzenia zapewniona była profesjonalna opieka (z animacjami) dla dzieci, istniała także możliwość skorzystania z darmowej porady psychologicznej i pedagogicznej oraz oferty kilku wystawców.

Dzień Informatyki 2025 na Wydziale Nauk Inżynieryjnych

Już jutro czeka nas fascynujące wydarzenie pełne innowacji i wiedzy! Przygotujcie się na dzień, w którym zanurzymy się w świat sztucznej inteligencjirozszerzonej rzeczywistości i wielu innych przełomowych technologii.

Kiedy? 11 czerwca  2025!

Gdzie? Wydział Nauk Inżynieryjnych ul. Zamenhofa 1a

Co na Was czeka?

  • 10:00–10:15 – Rozpoczniemy od serdecznego przywitania wszystkich gości!
  • 10:15–11:45 – Cykl prezentacji „Informatyka lokalnie i globalnie – przegląd projektów akademickich”. Odkryjemy, jak sztuczna inteligencja zmienia świat, od analizy obrazu i wideo, przez rozszerzoną rzeczywistość, aż po BCI – sterowanie myślą! To będzie prawdziwa gratka dla miłośników nowych technologii.
  • 11:50–12:30 – Nie możecie przegapić wykładu dr. hab., prof. ANS Witolda Przygody pt. „Co przyniesie przyszłość – nauka i praca w dobie AI”. Przygotujcie się na inspirującą podróż do przyszłości, która już dzieje się na naszych oczach!
  • 12:30–13:00 – Będziemy mieli okazję zaprezentować nowe pracownie Wydziału Nauk Inżynieryjnych! Zobaczycie najnowocześniejsze Laboratorium bezpieczeństwa komputerowego, Pracownię sztucznej inteligencji i Grafiki komputerowej oraz naszą serwerownię. To idealna okazja, by zobaczyć, gdzie rodzą się innowacje!
  • 13:00 – Zakończymy dzień pełen wrażeń i inspiracji.

To wyjątkowa okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę, poznać najnowsze trendy w informatyce i zobaczyć, jak Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu przyczynia się do rozwoju technologicznego.

Zarezerwujcie sobie czas i dołączcie do nas! Zapraszamy!