148. Sądeckie Konwersatorium Naukowe o podatkach i sprawozdaniach finansowych
Wydział Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (wcześniej Instytut Ekonomiczny PWSZ) już od kilku lat intensywnie współpracuje z sądeckim odziałem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, czego efektem są wspólne projekty, szkolenia i konwersatoria.
W środę 27 listopada wspólnie zaś przygotowano 148. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „Nie samymi podatkami człowiek żyje – czyli komu są potrzebne sprawozdania finansowe”. Wykłady dla studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Nauk Ekonomicznych poprowadziły ekspertki Stowarzyszenia Księgowych w Polsce: dr Anna Staszel i mgr Karolina Marzec-Balinow. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in. Marek Bułat – Prezes Zarządu Oddziału Nowy Sącz, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dr Aneta Oleksy-Gębczyk – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, dr Paulina Rydwańska – Prodziekan oraz dr Halina Rechul – Kierownik Katedry Ekonomii i Finansów.
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProIdb1f882e641
- Odsłony: 221
Wojskowe Centrum Rekrutacji z ofertą dla studentów. Jak zrobić karierę w Wojsku Polskim?
Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu spotkali się ze studentami poszczególnych wydziałów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Ppor. Paweł Łęczycki i chor. Przemysław Furkawy z sekcji Promocji i Współpracy WCR w Nowym Sączu przedstawili ofertę i możliwości jakie daje służba w Wojsku Polskim.
Podczas spotkania m.in. na Wydziale Nauk Ekonomicznych, gdzie „mundurowych” i zgromadzonych studentów przywitała dr Paulina Rydwańska – Prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, przedstawiono warunki jakie musza spełniać kandydaci do dobrowolnej służby wojskowej, w jakiej formie ona przebiega i na jakie warunki finansowe mogą liczyć kandydaci.
Szczegóły propozycji można poznać na stronie https://wcrnowysacz.wp.mil.pl/ a zainteresowanych odsyłamy do informacji prasowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
„Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.
Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane służbą w wojsku mogły np. poza studiami na wojskowej akademii czy kursem oficerskim lub podoficerskim, zgłosić się do służby przygotowawczej. To ostatnie rozwiązanie zlikwidowała jednak obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny. Zamiast służby przygotowawczej pojawiła się nowa propozycja służby czynnej dla ochotników – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Zgłoszenie się do niej to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi Wojska Polskiego.
Wymogi podstawowe
O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.
Rozpoczęcie procesu rekrutacji
Pierwszym krokiem ochotnika do służby jest złożenie wniosku o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na specjalną infolinię +48 800 180 110. WCR to miejsce, gdzie ochotnik złoży odpowiednie dokumenty, które wymagane są w procesie rekrutacji. Następnie kandydat zostanie skierowany na badania, które mają stwierdzić, czy jest zdolny fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. Finałem postępowania będzie wydanie orzeczenia o zdolności do służby i karty powołania na szkolenie.
Szkolenie w jednostce wojskowej
Dobrowolną służbę kandydat rozpocznie od 27-dniowego szkolenia podstawowego. Wówczas pozna zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz nauczy się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres zakończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej.
Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca będzie mógł wyznaczyć żołnierza na inne stanowisko niż to, które mu wcześniej przydzielono. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodowa, terytorialną czy rezerwę aktywną.
Wynagrodzenie i możliwości rozwoju
Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 6000 zł brutto. Korzyści będzie jednak więcej – każdy, kto ukończy dobrowolną służbę, będzie miał pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, ale też – jeśli nie będzie chciał wstąpić do wojska – pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Zachętą dla ochotników jest także możliwość odbycia szkoleń na koszt armii. Już na etapie składania wniosku o powołanie do dobrowolnej służby, ochotnik będzie mógł wskazać, jakie nowe kwalifikacje i uprawnienia chciałby zdobyć.”
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProIdabe437da39
- Odsłony: 239
Zapraszamy na 150. Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Smak zdrowia w środowisku ekokultury"
Wśród prelegentów wystąpią:
1. Wiktoria Dziurdzik, lekarz, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktualnie odbywająca staż podyplomowy w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, z zamiłowaniem do ginekologii, zwłaszcza od strony zabiegowej, choruje na celiakią od czterech lat zmaga się z dietą bezglutenową po niespodziewanej diagnozie.
2. Konrad Stępnik – doktor socjolog, zatrudniony w Instytucie Socjologii UJ w koordynowanym przez dr hab. Ewę Kopczyńską, prof. UJ międzynarodowym projekcie FOOdIVERSE, w ramach którego bada systemy żywnościowe i poszukuje nowych sposobów zwiększania ich zróżnicowania. W 2019 obronił rozprawę doktorską zatytułowaną Decyzje prokreacyjne młodych Polaków w zmieniającym się kontekście kulturowym. Doświadczenie badawcze zdobywał w projektach z zakresu badań stosowanych, które pozwoliły mu przejść przez wszystkie stopnie wtajemniczenia: od kodera, ankietera i wykonawcy wywiadów, po autora i kierownika projektów badawczych. Oprócz kulturowych uwarunkowań ludzkiej prokreacji, ważnym obszarem jego zainteresowań jest socjologia obszarów wiejskich. W latach 2016 - 2021 był pracownikiem Centrum Doradztwa Rolniczego, w którym zajmował się między innymi rozwojem w Polsce idei rolnictwa społecznego oraz gospodarstw opiekuńczych. W czasie pracy w Centrum w latach 2018 - 2020 pełnił również funkcję kierownika Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podejmowanie działań na rzecz rolnictwa społecznego ułatwia mu doświadczenie zdobyte w czasie pracy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie (rok 2014) oraz w organizacjach pozarządowych. Współpracuje z licznymi Lokalnymi Grupami Działania z całej Polski.
3. Koło Naukowe Dietetyków
Straty i marnowanie żywności stanowią poważny problem XXI wieku. Marnowanie żywności jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata, a pieczywo, będące podstawowym produktem spożywczym, stanowi znaczną część wyrzucanej żywności. Ilość traconej żywności przekracza obecnie potrzeby wyżywienia krajów borykających się z brakiem możliwości zabezpieczenia potrzeb żywieniowych społeczeństwa krajów szczególnie rozwijających się. Problem ten wynika z różnych przyczyn, takich jak nadprodukcja, nieodpowiednie planowanie zakupów, krótkie terminy przydatności do spożycia oraz brak świadomości konsumentów na temat skali problemu. Studenci zaprezentują możliwości kulinarnego wykorzystania czerstwego chleba w celu ograniczenia jego strat, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego oraz korzystnej wartości odżywczej przygotowanych potraw.
- Odsłony: 180
„O Humanistach i Matematykach” na rozpoczęcie cyklu otwartych wykładów
Około 250 uczniów z Nowego Sącza, Gorlic i Bobowej oraz ich opiekunów i członków Sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego zgromadził otwarty wykład „O Humanistach i Matematykach” dra Zdzisława Pogody. Były ciekawostki o królowej nauk, samych matematykach, a także polemika ze stereotypem „humanisty nielubiącego matematyki”.
Z inicjatywy dr inż. Anny Kochanek, Prezes Zarządu Sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego i adiunkt Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS we wtorek 26 listopada odbył się wykład otwarty dr. Zdzisława Pogody (Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie — Prof. UJ, adiunkt Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu) pt. „O Humanistach i Matematykach”.
Licznie zgromadzoną w Auli Wydziału Nauk Inżynieryjnych młodzież oraz ich opiekunów, a także członków PTM przywitał dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
– Jesteśmy na Wydziale Nauk Inżynieryjnych, gdzie na co dzień króluje matematyka, a my rozpoczynamy dziś cykl wykładów w ramach współpracy z Zarządem Sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Chcielibyśmy przybliżyć zwłaszcza młodym ludziom królową nauk, matematykę. Sam jestem inżynierem i wiem, że nauka matematyki może na początku sprawiać trudności, ale im bardziej się w nią zagłębimy, wtedy zdamy sobie sprawę, że jest przyjazna. Ona nie dotyczy tylko zawodów ścisłych, ale mamy z nią do czynienia na każdym etapie naszego życia, a także w naukach humanistycznych, o czym będzie traktował dzisiejszy wykład – zaznaczył JM Rektor.
W ponadgodzinnym wykładzie i graficznej prezentacji dr Zdzisław Pogoda w interesujący sposób obalił stereotyp „humanisty nielubiącego lub nieznającego się na matematyce”. Ile wspólnego ma matematyka z językiem, muzyką sportem czy światem sztuki? Wiele, o czym młodzi odbiorcy przekonali się na wybranych przykładach.
Zarząd Sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego już zapowiada kolejne spotkanie na początku 2025 roku, które poświęcone będzie matematyce, ale już tej na egzaminie dojrzałości, zarówno podstawowej jak i rozszerzonej formule matury.
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProId6c4e94cb2f
- Odsłony: 228
Finisaż wystawy prac pt. "OBRAZ - MIEJSCE - SŁOWO"
Serdecznie zapraszamy na uroczysty finisaż wystawy prac pt. "OBRAZ - MIEJSCE - SŁOWO", który odbędzie się 29.11.2024 o godzinie 12.00 w Galerii Ratuszowej w Miasteczku Galicyjskim, ul. Lwowska 226. Prace powstały w ramach realizacji projektu badawczego pt. "Semantyka obrazu – Poetyka miejsc znaczących. Arteterapeutyczno-autoarteterapeutyczna funkcja sztuki w inkluzyjnych działaniach wykorzystujących sztukę jako metodę badawczą (Art-Based Research)".
- Odsłony: 137
Konferencja pn. „Jak wspierać dobrostan pracowników – profilaktyka wypalenia zawodowego”
W murach Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu w gronie ekspertów rozmawiano o wpływie środowiska pracy na zjawisko wypalenia zawodowego, o sposobach jego zapobiegania i leczenia, a także o roli pracodawcy w tym temacie. W piątek 22 listopada wydarzenie pn. „Jak wspierać dobrostan pracowników – profilaktyka wypalenia zawodowego” zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja Województwa Małopolskiego oraz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, która była jednocześnie gospodarzem spotkania.
Podczas konferencji pn. „Jak wspierać dobrostan pracowników – profilaktyka wypalenia zawodowego” poruszono problem tzw. wypalenia zawodowego (wypalenie zawodowe jako wyzwania dla polskiego prawa pracy; wypalenie zawodowe jako skutku stresu w środowisku pracy oraz sposób radzenia sobie z wypaleniem zawodowym; syndrom wypalenia zawodowego - sposoby zapobiegania i leczenia; wypalenie zawodowe z perspektywy pracodawcy).
Wydarzenie otworzyła dr Halina Potok, Prorektor ds. Studenckich i kształcenia, a goście mogli wysłuchać czterech wykładów (prezentacji), w tym dwóch pracowników naukowo-dydaktycznych naszej Uczelni: „Syndrom wypalenia zawodowego – sposoby zapobiegania i leczenia” (dr Iwona Zaczyk – Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu), „Wypalenie zawodowe jako skutek stresu w środowisku pracy. Sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym (dr Magdalena Kwak – Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu).
Konferencję poprowadził Miłosz Drożdż, Kierownik nowosądeckiego Zespołu Zamiejscowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProIda621a6697e
- Odsłony: 322
O zdrowiu i sporcie na zakończenie. Ponad dwa tysiące uczestników Małopolskiego Festiwalu Ekonomii
W piątek 22 listopada podwójnym wydarzeniem w Kampusie sportowo-dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zakończył się Małopolski Festiwal Ekonomii. Wydział Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie przygotował debatę i prezentacje wokół tematu „Sportowiec jako własność, jak można zarobić na sporcie?”, zaś Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu wokół tematu „Zawody medyczne w aspekcie rozwoju gospodarczego”.
Ponad dwa tysiące uczniów sądeckich szkół średnich i studentów wzięło udział w trwającym od 18 do 22 listopada Małopolskim Festiwalu Ekonomii zorganizowanym w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przez Małopolską Agencję Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacji w Nowym Sączu (marepii.pl) i Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Każdego dnia wydarzenie gościło na poszczególnych wydziałach ANS, gdzie wykładowcy, studenci i absolwenci oraz zaproszeni goście specjalni w ciekawy i przyciągający uwagę młodych odbiorców opowiadali o przedsiębiorczości w obrębie danych dziedzin naukowych czy zawodów, które można zdobyć studiując w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Podczas ostatniego dnia Małopolskiego Dnia Ekonomii, który zaszczycił swoim udziałem dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS - Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, zorganizowano podwójne wydarzenie. Podczas pierwszej część, którą przygotował Wydział Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie, skupiono się na ekonomii w sporcie: jak i ile można zarobić będąc zawodowym sportowcem lub menedżerem. Kolejno odbyły się następujące wykłady i panele:
- „Organizacja imprez sportowych a biznes” - mgr Łukasz Frączek, prezes firmy LF Sport Events,
- „Sportowiec jako własność. Jak można zarobić na sporcie?” - wprowadzenie do debaty, mgr Zbigniew Małek, manager edukacji i sportu, prezes AZS, trener edukator UEFA,
- Panel dyskusyjny pt. „Sportowiec jako własność. Jak można zarobić na sporcie?“ Moderator: mgr Zbigniew Małek, Paneliści: mgr Arkadiusz Aleksander - zawodnik ekstraklasy, dyrektor i prezes KS SANDECJI Nowy Sącz i KS ZAGLĘBIA Sosnowiec; mgr Lukasz Frączek - prezes firmy LF Sport Events, Dawid Szufryn - zawodnik ekstraklasy, Mateusz Bartków - zawodnik ekstraklasy, mgr Paweł Zwoliński - właściciel Akademii Bramkarskiej Perfect Goalkeeper.
W drugiej części przygotowanej przez Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu wysłuchać można było następujących wykładów i dyskusji:
- „Co wpływa na skuteczność biznesu dietetycznego?” - dr Magdalena Madej-Babula, wykładowca w Katedrze Dietetyki Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- „Konsekwencje ekonomiczne otyłości i jej następstwa w XXI wieku - badania własne i prognozy na przyszłość” - Koło Naukowe Dietetyków: Małgorzata Wygoda, Katarzyna Wojtas, Zuzanna Kruczek, Opiekun: mgr inż. Marek Zborowski, wykładowca w Katedrze Dietetyki Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- „Znaczenie zawodu pielęgniarki/pielęgniarza w ekonomii zdrowia” - Koło Naukowe Promocji Zdrowia: Marcelina Głąb, Opiekun: mgr Kamila Jarząb, wykładowca w Katedrze Pielęgniarstwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- „Ratownictwo medyczne w aspekcie edukacji społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy'” - Koło Naukowe „eRKa”: Bartosz Ogurek, Opiekun: mgr Urszula Bednarek, wykładowca w Katedrze Ratownictwa Medycznego Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- Panel dyskusyjny pt. „Zawody medyczne w aspekcie rozwoju gospodarczego regionu”. Moderator: dr Aleksandra Stawiarska, adiunkt w Katedrze Dietetyki Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Paneliści: dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS - Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr hab. Renata Francik, prof. ANS - Kierownik Katedry Dietetyki Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, mgr inż. Mariola Pawlak - Dyrektor Centrum Rehabilitacji TUKAN, Roman Bański - Dyrektor Szpitala Połozniczo-Ginekologicznego MEDIKOR, dr Magdalena Twardowska - fizjoterapeuta, dr Magdalena Madej-Babula - dietetyk oraz Dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej dr n. med. Feliks Orchowski.
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProId9cdd2d9e8d
- Odsłony: 213
„Współczesne wyzwania na rynku edukacji językowej” na Wydziale Nauk Humanistycznych ANS
Czwartego dnia Małopolski Festiwal Ekonomii gościł na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, a głównym tematem wydarzenia były „Współczesne wyzwania na rynku edukacji językowej”. Na przybyłą młodzież z sądeckich szkół średnich oraz studentów ANS czekały wykłady, prezentacje i dwie ciekawe dyskusje dotyczące pracy tłumacza oraz zarządzania szkołami językowymi. Jednym z elementów spotkania był także koncert wokalistki i pianistki Aleksandry Gryzło.
Małopolski Festiwal Ekonomii organizowany jest przez Małopolską Agencję Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacji w Nowym Sączu (marepii.pl), zaś gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia jest Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Po wizytach na Wydziałach Nauk Ekonomicznych, Nauk Inżynieryjnych oraz Nauk Społecznych i Sztuki wydarzenie odbywające się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przeniosło się na Wydział Nauk Humanistycznych, a otworzył je dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, podkreślając wielką rolę nauki języków obcych i ich niezbędność, zwłaszcza języka angielskiego w kontaktach międzynarodowych nie tylko na gruncie biznesowym.
Podczas czwartego dnia Małopolskiego Festiwalu Ekonomii pn. „Współczesne wyzwania na rynku edukacji językowej” odbyły się następujące wykłady i panele:
- Prezentacja Wydziału mgr Anna Cetnarowska, Prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- „Zawody tłumaczeniowe przyszłości” - mgr Joanna Loesch, wykładowca w Katedrze Glottodydaktyki Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- Panel dyskusyjny „Oczywiste i mniej oczywiste aspekty pracy tłumacza” (mgr Bogusław Pajda - wykładowca w Katedrze Lingwistki Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, mgr Leszek Wójcik - wykładowca w Katedrze Lingwistki Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, mgr Jolanta Grygiel - wykładowca w Katedrze Lingwistki Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu),
- Występ artystyczny Aleksandry Gryzło,
- „Dwujęzyczność zamierzona” - praca badawcza Koła Naukowego Lingwista - Brygida Włodarczyk, studentka Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- „Uczeń zdolny w szkole” — prezentacja pracy badawczej - mgr Joanna Klimczak, Szkoła Podstawowa w Zagorzynie,
- Panel dyskusyjny pt. „Wyzwania na rynku edukacji językowej” (Moderator: mgr Anna Cetnarowska, Paneliści: mgr Dana Bogacz - dariabogacz.hir.pl, mgr Michał Koział — ENGPRO w Nowym Sączu, mgr Aneta Włodarczyk-Repeta - Helen Doron English w Nowym Sączu).
W piątek 22 listopada Małopolski Festiwal Ekonomii zakończy podwójne wydarzenie w Kampusie sportowo-dydaktycznym, związane z Wydziałem Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProId92a41aebce
- Odsłony: 315
Małopolski Festiwal Ekonomii na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki
Trzeciego dnia Małopolski Festiwal Ekonomii z racji bogatego programu przeniósł się aż w dwa miejsca: na Wydział Nauk Społecznych i Sztuki oraz do uczelnianej Auli im. Prof. Andrzeja Bałandy, a wiodącymi tematami były: „Zawód pedagoga w dzisiejszych czasach - pomiędzy misją a ekonomią” oraz „Przyszłość kreatywnych zawodów – sztuka a ekonomia”. Wokół nich zorganizowano prezentacje, ciekawe spotkania (również z absolwentami Wydziału), panele dyskusyjne i warsztaty.
Uczestnicy wydarzenia w uczelnianej Auli starali się przekonać przybyłą na spotkanie młodzież z sądeckich szkół, że pedagogika to nie tylko praca, ale także misja. Co ważne zawód ten niekoniecznie musi być związany z pracą w szkole, o czym można było się dowiedzieć z poszczególnych wystąpień. Zaproszeni goście – absolwenci kierunku Pedagogika na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki (wcześniej Instytutu Pedagogicznego PWSZ) – kolejno prezentowali swoje zawodowe osiągnięcia. Mgr Agnieszka Bugajska opowiedziała o tym jak stała się właścicielką kilku przedszkoli i ekspertem w branżowych czasopismach dotyczących edukacji najmłodszych. Mgr Maria Bochenek zainwestowała zaś w gabinet logopedyczny i w firmę z animacjami dla dzieci „Animacje i psoty”. Podobnie kolejna z uczestniczek spotkania mgr Emilia Grzyb, która zatrudnia dziś około 10 osób w firmie „BabyFun - Animacje dla dzieci”. O tym, że pedagog może sprawdzić się w policji, przekonał wszystkich mgr Karol Jamrozowicz, zaś mgr Magdalena Palacz (dziś wykładowca ANS) opowiedziała o swojej karierze naukowej.
Wszyscy oni wzięli także udział w debacie „Zawód pedagoga w dzisiejszych czasach?”, którą poprowadził prof. dr hab. Wojciech Kudyba z Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, a spotkanie zakończyła szalona zabawa mikołajkowa z Emilią Grzyb i jej animatorkami.
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProId0c0b478814
W tym samym czasie na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki przy ul. Chruślickiej 6 tematem wydarzeń była „Przyszłość kreatywnych zawodów – sztuka a ekonomia”, a wykładowcy i absolwenci Wydziału przybliżyli charakterystykę realizowanych od niedawna trzech kierunków studiów: Graphic design i technologie wizualne, Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów oraz Public relations i reklama. Zaprezentowano i omówiono prace studentów z obszaru nowych technologii, zaś całość wydarzenia zakończyła debata pt. „Przyszłość kreatywnych zawodów”. Podczas spotkania głos zabrali: dr Michał Pulit, mgr Ewelina Kochańska, lic. Aleksandra Turek, mgr Łukasz Szewczyk, mgr Jarogniew Barciszewski-Kozioł, mgr Ewelina Kochańska, lic. Elżbieta Gruca, dr hab. Michał Jandura (prof. ANS), dr Andrzej Naściszewski, mgr Mariusz Obrzut, prof. dr hab. Andrzej Szarek, dr hab. Iwona Bugajska-Bigos (prof. ANS).
Przypomnijmy Małopolski Festiwal Ekonomii organizowany jest przez Małopolską Agencję Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacji w Nowym Sączu, zaś gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia jest Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
https://ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci#sigProId1bd46ca556
- Odsłony: 351
Zapraszamy na 149. Sądeckie Konwersatorium Naukowe - Warsztaty z modelowania biznesowego: "Business Model Canvas"
Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Fundacja Kraków Miastem Startupów zapraszają na Warsztaty z modelowania biznesowego: "Business Model Canvas"
w ramach 149. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego
Warsztaty odbędą się 4.12.2024 r., godz. 13:30-16:00, w sali 2.03 Wydziału Nauk Ekonomicznych
Warsztaty poprowadzi Pan Michał Adamczyk
Michał Adamczyk jest Prezesem fundacji Kraków Miastem Startupów, w której odpowiada m.in. za
nadzór merytoryczny nad programem akceleracyjnym dla start-upów technologicznych na
początkowym etapie rozwoju. Posiada 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu organizacjami
biznesowymi i społecznymi. Ekspert ds. innowacji, doświadczony trener i doradca start-upów. Ocenił
kilkadziesiąt modeli biznesowych dla Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Mentor
zaangażowany w program akceleracyjny Akces NCBR.
Inżynier informatyki stosowanej i magister zarządzania. Autor kilkunastu recenzowanych publikacji
naukowych w obszarze zarządzania innowacjami. Posiada ponad 6-letnie doświadczenie dydaktyczne,
prowadził zajęcia m.in. na Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie
Ekonomicznym w Krakowie.
- Odsłony: 180