26 listopada, w Auli Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, odbył się wykład dr. Zdzisława Pogody pt. „O Humanistach i Matematykach”. Wydarzenie zgromadziło około 250 uczniów z Nowego Sącza, Gorlic i Bobowej, ich opiekunów oraz członków Sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Spotkanie miało na celu przybliżenie matematyki młodym ludziom i obalenie stereotypu „humanisty nielubiącego matematyki”.

Dr Zdzisław Pogoda, adiunkt Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, w ponadgodzinnym wykładzie opowiedział o zaskakujących powiązaniach matematyki z językiem, muzyką, sportem czy sztuką. Dzięki interesującym przykładom, młodzi słuchacze mogli przekonać się, że matematyka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla inżynierów czy nauk ścisłych, ale ma również swoje miejsce w codziennym życiu oraz w dziedzinach humanistycznych.

Czytaj więcej na stronie: https://sądeckie.pl/artykul/matematyka-nie-tylko-dla-inzynierow-przelamujac-stereotypy-w-wykladzie-dr-pogody?fbclid=IwY2xjawG1AV1leHRuA2FlbQIxMQABHbl5FFL2i19Tlp5YoXmuYOypeZFQUfx6uz9fZ_Pw5HyHZ1qEpZZB0DU91g_aem_1Z0uNBK86_TSptaZcM1vkw

Czwarty dzień Małopolskiego Festiwalu Ekonomii odbył się w gościnnych murach Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Pod hasłem „Współczesne wyzwania na rynku edukacji językowej” młodzież oraz studenci zgłębiali tematykę nauki języków obcych w kontekście globalnych potrzeb i perspektyw zawodowych.

Wydarzenie otworzył dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS, podkreślając rosnącą rolę znajomości języków obcych, szczególnie angielskiego, w budowaniu kariery oraz relacji międzynarodowych. Jak zauważył, kompetencje językowe są niezbędne nie tylko w biznesie, ale i w szeroko pojętej komunikacji globalnej.

Czytaj więcej na stronie: https://sądeckie.pl/artykul/innowacje-w-edukacji-jezykowej-malopolski-festiwal-ekonomii-o-przyszlosci-tlumaczen

Ostatni dzień Małopolskiego Festiwalu Ekonomii zorganizowanego przez ANS w Nowym Sączu we współpracy z Małopolską Agencją Rozwoju Edukacji Innowacji i Przedsiębiorczości odbywał się w dwóch wydziałach sądeckiej uczelni. Z jednej strony uczestnicy poświęcili uwagę zawodom sportowym na wydziale nauk o kulturze fizycznej i bezpieczeństwie, z drugiej zaś na wydziale lekarskim i nauk o zdrowiu uczestnicy pochylili się nad zawodami medycznymi w kontekście rozwoju gospodarki.

Sport bez wątpienia zyskuje na popularności, a monetyzacja tej dziedziny jest bez wątpienia szansą na rozwój. Sportowcy jako własność to szansa na zarobek na sporcie. Bez wątpienia ciekawym aspektem staje się organizacja imprez sportowych, które nie tylko okazują się możliwością do spotkania fanatyków sportu, ale również pozwalają na pokazanie osób wybijających się na tle innych.

– Sport to ważna i szczegónla dziedzina życia – mówi prof. Zbigniew Małek wykładowca ANS. – Pytanie nie czy, ale jak można zarabiać na sporcie jest zasadne. W dyskusji udział wzięli ludzie, którzy na sporcie zarabiali i zarabiają. Pierwszy Łukasz Frączak od lat organizuje duże imprezy sportowe, choć jak sam mówi początki były trudne. Obok niego pojawili się znani piłkarze. Jednym z nich jest Arkadiusz Aleksander, kiedyś znakomity piłkarz, reprezentant Polski, prezes mi.in Sandecji i Zagłębia Sosnowiec, a dzisiaj biznesmen. To także Paweł Zwoliński, bramkarz, obecnie nauczyciel WF, ale również prowadzący szkółkę bramkarską. W sporcie i pieniądzach mówili także Dawid Szufryn, trener UEFA, student ANS, piłkarz, to także Mateusz Bartków, piłkarz i student ANS.

Czytaj więcej na stronie: https://sadecki.news/sportowiec-jako-wlasnosc-jak-mozna-zarobic-zawody-medyczne-w-aspekcie-rozwoju-gospodarczego-podsumowanie-malopolskiego-festiwalu-ekonomii/

Nad tak postawionym problemem pochylili się specjaliści Wydziału Ekonomicznego ANS. Kryptowaluty – bez wątpienia budzą wiele emocji. Sama idea kryptowalut, które mają stać się alternatywnym systemem finansowym niezależnym od tradycyjnych instytucji jak banki i rządy warta jest uwagi, kluczową rolę odegrały tu zarówno idee filozoficzne, jak i przełom technologiczny, który umożliwił powstanie nowego rozwiązania.

Z jednej strony jest to innowacja technologiczna, która pozwala na inna formę inwestycji, wykorzystanie technologii do tworzenia ,,cyfrowej sztuki”. Sektor opiera się o artystyczne działa cyfrowe. Z drugiej strony rynek kryptowalut cechuje się dużą zmiennością a udział w nim niejednokrotnie porównywany jest do kasyna. Sprzeciw budzi również brak regulacji prawnych co może stać się przestrzenią do nadużyć. Ryzykowne decyzje, dopamina i inne emocje a także chęć zysku mogą pchnąć do podjęcia ryzykownych decyzji. Ich skutkiem mogą być nie tylko negatywne konsekwencje, ale również wykształcenie się mechanizmów niczym u hazardzisty.

Czytaj więcej na stronie: https://sadecki.news/inwestowanie-w-kryptowaluty-sztuka-czy-hazard/

Temat inwestowania w kryptowaluty cieszył się sporym zainteresowaniem. Następne dni przyniosą kolejne zagadnienia łączące kwestie ekonomiczne i biznesowe z różnymi specjalizacjami. Dziś w Nowym Sączu rozpoczął się Małopolski Festiwal Ekonomii, który potrwa do 22 listopada.

– Akademia Nauk Stosowanych wraz z Małopolską Agencją Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacji w Nowym Sączu po raz pierwszy zorganizowała tego typu wydarzenie. Dzisiejszy dzień w Wydziale Nauk Ekonomicznych rozpoczynający ten tydzień pokazał nie tylko przez liczbę uczestników, ale i przez osoby, które zaszczyciły nas swoją obecnością, że jest to wydarzenie, które powinno się pojawić tutaj w tym czasie i w tym miejscu. Od jutra rozpoczynamy tournée po wszystkich wydziałach Akademii Nauk Stosowanych – mówił dziś dr hab. inż. Józef Ciuła, rektor uczelni.

Czytaj więcej na stronie: https://www.dts24.pl/kryptowaluty-wzbudzily-zainteresowanie-w-nowym-saczu-wystartowal-malopolski-festiwal-ekonomii/

Wydział Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu po raz kolejny wspiera inicjatywy edukacyjne i proekologiczne, tym razem jako współorganizator finału konkursu „Jestem eko-świadomy”. Wydarzenie to przyciągnęło blisko 40 uczniów z Sądecczyzny, którzy zmierzyli się w wiedzy o środowisku, zrównoważonym rozwoju i ochronie przyrody. Konkurs został przygotowany we współpracy z Fundacją Horyzont 360 oraz firmą Wiśniowski, a jego celem była popularyzacja postaw ekologicznych wśród młodych ludzi.

Fundacja Horyzont 360, założona przez Andrzeja Wiśniowskiego, jest prężnie działającą organizacją, która od lat angażuje się w projekty związane z edukacją i ochroną środowiska w regionie nowosądeckim. W 2024 roku Fundacja zrealizowała liczne wydarzenia o charakterze proekologicznym, w tym wyjątkową akcję sprzątania brzegów Jeziora Rożnowskiego, podczas której zebrano imponującą liczbę ponad 2100 worków śmieci. To tylko jeden z przykładów działań, które mają realny wpływ na poprawę stanu środowiska oraz edukację lokalnej społeczności.

Czytaj więcej na stronie: https://sądeckie.pl/artykul/mlodziez-eko-swiadoma-final-konkursu-ekologicznego-na-wydziale-nauk-ekonomicznych-ans?fbclid=IwY2xjawGiywNleHRuA2FlbQIxMQABHWDe1Z3Cs7fKRdCYCLEU-Ip7ytXFrqKQy7rPBE2IB5_tQxtmgWMo9craew_aem_u7dzpBDK68EQUlKfeC2DUQ

Sądeczanie angażują się w akcje ekologiczne! Oprócz inicjatyw takich jak #SprzątanieSądeczyzny czy pikniki ekologiczne, najmłodsi chętnie biorą udział w konkursach wiedzy. Takowy odbył się w miniony piątek w Akademii Nauk Stosowanych.

12 tysiące aktywnych osób, 2 tysiące zebranych odpadów, pikniki ekologiczne czy warsztaty! Fundacja Horyzont 360 wraz z firmą WIŚNIOWSKI, dba aby sądeczanie byli świadomi działań ratujących naszą planetę. Podsumowującym aspektem związanym z  tegorocznymi działaniami ekologicznymi był konkurs, którego organizatorami byli Fundacja 360 w partnerstwie z firmą „Wiśniowski” i Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Czytaj więcej na stronie: https://www.dts24.pl/ich-wiedza-ekologiczna-zadziwia-sadeczanie-troszcza-sie-o-planete/

Jaki zawód wybrać, żeby dobrze zarabiać i dlaczego finanse są ważne w sporcie czy kulturze. Między innymi tego dowiemy się podczas Małopolskiego Festiwalu Ekonomii w Nowym Sączu. Impreza w mieście odbędzie się po raz pierwszy.

Małopolski Festiwal Ekonomii. Do kogo jest skierowany?

Małopolski Festiwal Ekonomii odbędzie się od 18 do 22 listopada na wszystkich wydziałach Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Wydarzenie skierowane jest do studentów, uczniów szkół średnich, nauczycieli powiatów nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego oraz Miasta Nowy Sącz, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych zajmujących się zagadnieniami ekonomicznymi, mającymi na celu rozwój lokalny społeczny i gospodarczy. Festiwal organizują Małopolska Agencja Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacjo oraz Akademia Nauk Stosowanych.

Czytaj więcej na stronie: https://nowy-sacz.eska.pl/malopolski-festiwal-ekonomii-po-raz-pierwszy-w-nowym-saczu-aa-HFp2-spPF-JHCT.html

Po pięciu latach od złożenia wniosku wynalazek przedstawicieli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu został oficjalnie opatentowany. Wykładowca i student opracowali jedyny w swoim rodzaju kompostownik. To pierwszy patent, który zdobyła ta sądecka uczelnia.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał oficjalny dokument o udzieleniu na rzecz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu patentu nr 245478 w sierpniu tego roku. Dotyczy on wynalazku pod nazwą „kompostownik do przyspieszonego kompostowania odpadów organicznych”. Jego twórcami są dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS a także inż. Rafał Krokowski, który obecnie jest już absolwentem kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji.

Jak wyjaśniają przedstawiciele sądeckiej uczelni, opatentowany kompostownik jest innowacyjny. Cechuje go prosta budowa, a także łatwy montaż i obsługa. Uwzględnia procesy, które nie były brane pod uwagę przy znanych do tej pory rozwiązaniach. Dzięki temu pozwala na kompostowanie przez cały rok i zwiększenie odzysku odpadów ulegających biodegradacji. Proces kompostowania jest przyśpieszony ze względu na konstrukcję wynalazku i wykorzystane materiały. Kompostownik ma przezroczyste ściany boczne o wysokiej izolacyjności, ale równocześnie o wysokiej przepuszczalności światła. Ponadto zachowane jest naturalne zraszanie wsadu dzięki otworom w konstrukcji.

Czytaj więcej na stronie: https://www.dts24.pl/wynalazek-przedstawicieli-sadeckiej-ans-opatentowany/

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu podpisała dwa nowe porozumienia o współpracy, które mają na celu wykorzystanie potencjału instytucji partnerskich oraz doświadczenia akademickiego. 4 listopada 2024 roku, w Sali Senackiej uczelni, podpisano umowy z Małopolską Agencją Rozwoju Edukacji, Przedsiębiorczości i Innowacji (MAREPiI) oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych ERAZMUS. Te strategiczne partnerstwa są istotnym krokiem w kierunku wspólnego rozwoju w obszarze nauki, edukacji i innowacji.

Czytaj więcej na stronie: https://sądeckie.pl/artykul/razem-dla-rozwoju-nowe-inicjatywy-akademii-nauk-stosowanych?fbclid=IwY2xjawGW8WJleHRuA2FlbQIxMQABHfKAf9DUWqsWCGnKdXmOGWF6ffSKaJU0mn2e4PTxRbDCBL-TEKDkbXEE-A_aem_B00EFXR72Twrl4IRMdK75Q