Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane będą również inicjatywy związane ze sportem. Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, czyli do roku 2020.
Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Odpowiadając na wyzwania nakreślone przez dokumenty strategiczne europejskiej polityki (przede wszystkim strategię Europa 2020), program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.
W swoich założeniach Program Erasmus+ nie różni się zasadniczo od zakończonego właśnie programu „Uczenie się przez całe życie”.
Największy nacisk w nowym programie został położony na edukację formalną i pozaformalną służącą rozwijaniu umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy.
W praktyce program Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów lub pracy, odbycia szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.
Więcej informacji można uzyskać na stronie http://erasmusplus.org.pl/
NABÓR WNIOSKÓW PRACOWNIKÓW na mobilność w ROKU AKADEMICKIM 2023/24 TRWA do dnia 31 maja 2023 r.
Zasady finansowania pracowników
Stawki finansowania stypendiów dla pracowników są uzależnione od stawek określonych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i są wskazane w przewodniku dla beneficjentów. Środki z programu Erasmus+ są przeznaczone na dofinansowanie kosztów podróży i utrzymania za granicą. Kwota stypendium zależy od długości pobytu oraz kraju docelowego. Pracownicy uczelni otrzymują środki na wyjazd ze swojej uczelni macierzystej, po podpisaniu stosownej umowy finansowej. Wszyscy pracownicy wyjeżdżający do tego samego kraju będą otrzymywać taką samą stawkę. Wsparcie indywidualne z Programu Erasmus+ jest dofinansowaniem pobytu na zasadach ryczałtu i po powrocie pracownik nie może rościć prawa do zwrotu jakichkolwiek kosztów, przekraczających wysokość przyznanego grantu.
Jeśli z uzasadnionych powodów, tj. siły wyższej mobilność nie odbyła się, została przerwana bądź odwołana, a poniesiono już koszty tego wyjazdu (np. kupiono bilety lotnicze, zarezerwowano noclegi itp.), wówczas istnieje możliwość zawnioskowania o refundację kosztów poniesionych przez pracownika.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/
Wysokość stawek wsparcia indywidualnego dla pracowników w programie Erasmus+
Green Travel
Uczestnik mobilności – pracownik ANS – wyjeżdżający w ramach umowy finansowej KA131-2021/23, może wnioskować o przyznanie zwiększonej stawki ryczałtowej na koszty podróży ekologicznej (green travel), jeżeli:– wyjeżdża na odległość w przedziale 100-3999 km, obliczonej na podstawie kalkulatora odległości: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/pl/node/2626
– odbywa większą część podróży (co najmniej 51% w dwie strony) ekologicznymi/niskoemisyjnymi/zrównoważonymi środkami transportu
Uznawanymi w programie Erasmus+ ekologicznymi środkami komunikacji są: autobus, pociąg, rower, carpooling – wspólna podróż osób na tej samej trasie, w tym samym celu, samochodem jednego ze współpasażerów (więcej informacji o systemie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Carpooling).
Podróż: samolotem, statkiem (łodzią, promem), samochodem (jednoosobowo), motocyklem nie jest ekologiczną podróżą.
Green travel nie jest opcją przyznawaną uczestnikowi automatycznie.
Pracownik wnioskuje do instytucji wysyłającej o przyznanie kwoty/zwiększonej stawki z tytułu green travel:
-przed mobilnością, deklarując opcję realizacji podróży na zasadzie green travel,
– po zrealizowaniu mobilności, na etapie rozliczenia – dostarczając Oświadczenie Green Travel wraz z dokumentami potwierdzającymi, że większa część podróży w dwie strony odbyła się ww. ekologicznymi środkami transportu.